31.08.2004 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšší sklizeň obilí v Německu sráží jeho ceny

Mírně nad padesát milionů tun obilí by se letos mělo sklidit v Německu. Oproti loňskému roku, kdy rovněž naše sousedy zasáhlo sucho, to představuje meziroční růst o 27 procent. Ozimé pšenice by se podle německého ministerstva zemědělství mělo sklidit o téměř 33 procent více, a to 24,6 milionu tun. Dobrá úroda tlačí dolů výkupní ceny.

O téměř 65 procent se má oproti loňsku zvýšit produkce žita, u ozimého ječmene se předpokládá nárůst o bezmála 37 procent. Naopak nižší má být sklizeň jarního ječmene - o 6,7 procenta a také ovsa, kde se odhaduje pokles o 3,1 procenta. Sklizeň kukuřice má být vyšší o 14,1 procenta.
Dobrá úroda pšenice se v letošním roce očekávala, proto ceny klesají. Většina pěstitelů není ochotna pšenici za nízké ceny prodávat. Problémy jsou i s odbytem žita, protože EU již jeho výkup nepodporuje. Přetlak ve výši zhruba 2,7 milionu tun, protože jen asi milion tun zužitkují mlýny, se bude muset uplatnit do krmiv místo ječmene a pšenice. Žito pak sráží ceny ostatních krmných obilovin.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down