Vyšší výnos ječmene na jižní Moravě

Zemědělci na jižní Moravě dosud sklidili přes 60 procent osevních ploch ozimého ječmene. Z více než tří tisíc hektarů svezli přes 17 tun této plodiny. Průměrný hektarový výnos je zhruba pět tun z hektaru. Loni to bylo 4,23 tuny. Vyplývá to z informací, které dnes poskytla Agrární komora. Sklízí se také pšenice ozimá, řepka a částečně také pšenice jarní a ječmen jarní. Nejdále jsou zemědělci ve sklizni řepky.

„Celkem bylo sklizeno přes 40 tisíc tun řepky z více než 12 tisíc hektarů. Sklizeno je 36 procent ploch,“ uvedl ředitel Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Jaromír Musil. Také u řepky je zatím průměrný výnos vyšší než v loňském roce. Zemědělci jej odhadují na 3,23 tuny z hektaru, oproti loňskému 2,83 tuny.
U ostatních plodin, které zemědělci začali v kraji sklízet, je zatím podíl sklizených hektarů minimální a pohybuje se kolem deseti procent. Týká se to pšenice ozimé, pšenice jarní a ječmene jarního. U pšenice ozimé je zatím průměrný výnos 5,26 tuny z hektaru, loni to bylo 5,11.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *