10.06.2014 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšší zájem o kvalitní potraviny

Vyšší zájem o kvalitní výrobky z místních surovin a také ústup ekonomické krize potvrdila výrazně větší návštěvnost festivalu regionálních potravin Plzeňského kraje než v minulých třech ročnících. Spotřebitelé jsou stále více ochotni zaplatit za výrobky ze své lokality výrazně vyšší cenu než v supermarketech. Uvedli to vítězové soutěže Regionální potravina Plzeňského kraje 2014, kde uspělo devět z 86 přihlášených produktů.

"Mošt se vyrábí bez chemie, neředí, nefiltruje a nesladí. Jen se šetrně zpasterizuje. Přísady, například bezinka, která vyhrála, se ručně sbírá v krajině," řekl Jaroslav Hruška, majitel moštárny Stvolny z Plzeňsku. Ročně vyrobí 50 000 litrů moštu. Strohý obal z hnědého kartonu nutí zákazníka jít za kvalitou, a ne za obrázky na obalu.
Rodinná firma funguje od roku 2008. Po vlně velmi levných moštů se zákazníci do moštárny vrátili a dnes je klientela stabilní; 70 procent prodá přímo ze dvora a zbytek rozváží. "Lidé zjistili, že pokud je výrobek extrémně levný, nemůže dostát kvalitě, kterou nabízejí farmářské potraviny," uvedl Hruška. Firma má část jablek a hrušek ze svých sadů, ale vykupuje také od lidí a sadařů. Hlavní myšlenka je motivovat lidi k tomu, aby stromy nekáceli a vážili se jich.
"Regionální potravina je velmi přísná a je velmi těžké cenu získat. Je to značka skutečné kvality a původu. Velmi si jí vážíme. Na značky typu Klasa už lidé neslyší, protože je všude," uvedl.
"Většinu medu stále používáme na výrobu medoviny a vín. Tím, že jsme nuceni med co nejvíce ošetřovat, abychom aroma medu dostali až do výrobku, tak se o něj musíme nadstandardně starat. Takže my ho všechen zachlazujeme a velkou část zamražujeme. A právě ten jsme přihlásili do soutěže," řekl podnikatel Jaroslav Lstibůrek z Pasečnice na Domažlicku, který vyhrál s medem medovicovým lesním z Českého lesa.
"Loni tu nebyla ani třetina lidí. Signalizuje to zlom, že pochopili, že naše výrobky jsou něco jiného než dovozové. Naši největší odběratelé jsou hlavně ženy do 35 let s dětmi, které chtějí zajistit potomkům bezpečnou a zdravou výživu a nebojí se do toho investovat peníze. A tato skupina posiluje," uvedl František Sikyta, šéf farmy a minimlékárny Milknatur Líně, která zvítězila s BIFI nápojem.
V kategorii masných výrobků vyhrála bůčková roláda z Jatek Blovice a klobása od firmy Plzák z Plzně. V mléčných výrobcích pak Bundáš - kozí sýr ořechový z farmy Jana Junka z Přimdy. Mezi pekaři zvítězily Zelňáky od plzeňské firmy PEKO, mezi cukráři pak šumavský medový špalíček ze Střední školy zemědělské a potravinářské Klatovy, z ovoce a zeleniny pak křimický zelný salát s křenem od Jaroslava Lobkowitze.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down