Výstav piva za prvních devět měsíců klesl

Celkový výstav piva ze všech pivovarů klesl v České republice za prvních devět měsíců o 0,9 procenta na 15 265 184 hektolitrů, což je ve srovnání se stejným obdobím loni o 132 584 hl méně. I tak jde o druhý nejvyšší výstav v historii českého pivovarství. Produkce pro tuzemsko činila 12 361 865 hl, což znamená v meziročním srovnání snížení o necelé dvě procenta. Pokračuje růst podílu výstavu ležáků na úkor výčepních piv a vzrostla produkce ochucených piv a pivních speciálů, i když jejich podíl na celkové spotřebě je nadále malý. Rekordní tempo nadále zaznamenává poptávka po nealkoholickém pivu, jehož meziroční produkce stoupla o více než 18 % a činila 461 118 hl. Na trhu lze v současnosti nalézt nejméně 24 nealkoholických piv, které vyrábí již somnáct pivovarských skupin nebo jednotlivých pivovarů. Výsledky uvedl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Pokračují rekordní nárůsty exportu českého piva. Celkem se vyvezlo 2 903 319 hl, to je o téměř čtyři procenta více než v roce 2007 (nárůst činil 107 521 hl). Největšími odběrateli zůstává Německo s meziročním růstem přes 6 % a Slovensko (pokles o 5,6 %). Výrazně se zrychlil export do Ruska, který se stal třetím největším dovozcem českého piva a předstihl tak Anglii. Mezi největší importéry piva z České republiky patří nadále Švédsko, USA, Rakousko a Maďarsko. S českým pivem se však lze setkat i v řadě zemí, například v Hong Kongu, Brazílii a Togu, informoval dále Veselý.
„Přes stagnaci na trhu piva především v Evropě, která se ani nám nevyhnula, považuji pokračující růst exportu českého piva za nejen potěšitelný, ale potvrzuje, že kvalitní pivo si své odběratele najde i za současné situace,“ komentoval výsledky Ing. Jan Veselý, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven. „A skutečnost, že obliba nealkoholického piva nejen u nás, ale i v zahraničí dlouhodobě roste, svědčí o jeho stále větší oblibě a tento druh piva se stal standardním nápojem především pro řidiče, ale nejen pro ně,“ dodal Jan Veselý.
Pivo se v tuzemsku stáčí nadále nejčastěji do sudů, roste však podíl prodeje lahvového piva a piva v plechovkách. U exportu piva převládá stáčení do lahví.
Pivo se dnes u nás vaří ve 48 průmyslových pivovarech a dále je u nás na 80 restauračních pivovarů, ze kterých je nejstarší pivovar U Fleků, založený v roce 1499 – všechny ostatní vznikaly po roce 1991. Největším výrobcem piva u nás je nadále skupina Plzeňského Prazdroje, která zahrnuje pivovary Prazdroj a Gambrinus v Plzni, Velké Popovice a Radegast v Nošovicích, na druhém místě jsou Pivovary Staropramen, kam patří pivovary Smíchov v Praze a Ostravar v Ostravě. Třetí je skupina Heineken Czech s pivovary Starobrno, Hostan, Královským pivovarem Krušovice, dále pivovary Krásné a Velké Březno, Louny a Kutná Hora. Do první pětky patří i Budějovický Budvar, n. p., a PMS Přerov, a. s., s pivovary v Hanušovicích, Litovli a Přerově.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *