01.03.2019 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstava Předjaří připomíná historii Královské zahrady

Sedmý ročník květinové výstavy z cyklu Předjaří na Pražském hradě připomíná 30 let od sametové revoluce a znovuotevření Královské zahrady v roce 1990. Mezi exponáty jsou, kromě květin, předměty nejmladší umělecké sbírky Hradu. Výstavu dnes zahájil její zakladatel a kurátor Jaroslav Sojka, a v Empírovém skleníku bude k vidění do 10. března. Záštitu nad akcí převzala Ivana Zemanová.

Tématem letošního ročníku je minulost a současnost Královské zahrady, a proto většina vystavených květin jsou tulipány, které jsou se zahradou historicky spojeny. "Byly sem dováženy z Turecka a dále se prodávaly do Nizozemska, které se až pak stalo tulipánovou velmocí," řekl vedoucí týmu zahradníků Vladimír Šeba. Výstava dále obsahuje hyacinty, narcisy, kosatce a další skalkové rostliny a potrvá zhruba týden. "Devět dní je na výstavu cibulovin poměrně dlouhá doba. S ohledem na počasí ta květina déle nekvete," podotkl Šeba.
Historii zahrady připomínají panely, které zobrazují její podobu v barokním období za krále Karla VI. a jeho dcery Marie Terezie, a podobu v 19. století za vlády posledního českého korunovaného krále Ferdinanda V. Dobrotivého.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down