09.06.2014 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstavba institutu je za polovinou

Stavba Ovocnářského výzkumného institutu v Holovousích na Jičínsku vstoupila do druhé poloviny. Hrubá stavba objektu je již hotová, současně stavbaři budují sklady ovoce a obalů, skleníky a garáže pro techniku. Stavba institutu, který by se měl stát špičkovým pracovištěm českého ovocnářského výzkumu, začala loni v srpnu a hotová by měla být na jaře příštího roku. Uvedl to jednatel Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Jaroslav Vácha.

Ze stavby, jejíž rozpočet činí 378 milionů korun bez DPH, by měl být jako první hotový sklad ovoce. Vzniká přestavbou bývalého skladu ovoce. "Věříme, že i přes problémy s původní nosnou konstrukcí skladu budeme moci do nového skladu dát ovoce již z letošní úrody," řekl Vácha.
Institut, jehož stavbu platí dotace z fondů Evropské unie, by měl pomoci zvýšit konkurenceschopnost českého ovocnářství v Evropě. Měl by se stát i vzdělávací základnou pro české ovocnáře. Dosud holovouský výzkumný ústav, jehož vznik spadá do roku 1951, sídlí v pronajatém areálu místního zámku a možnosti jeho rozvoje jsou velmi omezené.
Celkový objem dotace projektu činí 567 milionů korun a pokrývá všechny uznatelné náklady investice. Vedle stavební části půjdou další peníze na přístroje do laboratoří, na obnovu zastaralé polní mechanizace, archeologický výzkum, dodávky pesticidů, závlahy či protikroupová opatření v sadech. Stavební část projektu dodává sdružení Jablko, které tvoří firmy Hochtief CZ a BAK stavební společnost.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down