25.05.2021 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstaviště Flora opět zpřístupní sbírkové skleníky

Výstaviště Flora dnes po více než půlroční přestávce opět zpřístupní své sbírkové skleníky ve Smetanových sadech v Olomouci, které byly od začátku října uzavřeny kvůli vládním nařízením vydaným v souvislosti s pandemií koronaviru. Díky nynějšímu rozvolnění koronavirových opatření se návštěvníci budou moci opět pokochat pohledem na kvetoucí exotické rostliny, sdělila to mluvčí Výstaviště Flora Kristýna Buchtová.

Za pozornost podle Buchtové stojí například květ okrasné brazilské rostliny Aristolochia gigantea. Měří 30 centimetrů a je k vidění v tropickém skleníku. Velkolepý květ má tvar srdce, vzhledově připomíná kus rozkládajícího se masa. Návštěvníci budou moci obdivovat také kvetoucí ibišky a rostliny z rozmanité skupiny cykas. Jejich původ sahá až do pravěku a právě nyní na nich vyrašily nové listy, což se stává jednou do roka. Ve sbírkových sklenících podle Buchtové nadále platí hygienická opatření a určitá omezení. "Můžeme využít maximálně 50 procent jejich kapacity, v platnosti je zákaz skupinových prohlídek, limit jedna osoba na 15 metrů čtvereční plochy a dvoumetrové rozestupy, nejde-li o členy jedné domácnosti," dodala Buchtová. Sbírkové skleníky, které spravuje Výstaviště Flora Olomouc, patří k nejstarším skleníkům v České republice. Největší z komplexu skleníků, palmový skleník, je prohlášen kulturní památkou České republiky. Kaktusový skleník ve Smetanových sadech byl spolu se sousedním tropickým skleníkem vybudován v 50. letech minulého století. Otevřen byl 18. srpna 1962 při zahájení celostátní zahradnické výstavy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down