Výstavní plochy na Zemi živitelce obsadí asi 400 vystavovatelů

Na českobudějovickém výstavišti začne příští čtvrtek mezinárodní výstava Země živitelka. Organizátoři očekávají, že ji během šesti dnů navštíví kolem 100 000 lidí jako v předchozích ročnících. Vystavovatelů bude o něco méně než loni, zhruba čtyři sta. Výstavní plochy jsou ale obsazeny, řekli organizátoři.

Výstavy se zúčastní vedle domácích i 21 vystavovatelů z Evropy, Ameriky i Asie. Novinkou letošního agrosalonu bude Pavilon zemědělské techniky, kde bude vystaven i kombajn SM 500, který byl vyrobený v roce 1970.

Země živitelka je jedinou výstavou v České republice, která zahrnuje celý zemědělsko-potravinářský sektor. Bude rozdělena do jednotlivých oborových dnů a například sobota, která je tradičně nejnavštěvovanějším dnem výstavy, bude patřit dožínkám. Letos je sklizeno zhruba 60 procent obilí a 98 procent řepky. Loni touto dobou už bylo sklizeno. V případě, že bude slunečné počasí, sklizeň skončí za dva týdny. Výnosy budou letos kvůli deštivému počasí horší, řekl poradce prezidenta Agrární komory Jan Záhorka.

V potravinářské části se výstava zaměří na oceněné výrobky od regionálních výrobců, národní značku kvality Klasa a další marketingové značky. Chybět nebudou ani ochutnávky a prodejní stánky. Z odborných akcí je připraven například seminář Svazu pekařů a cukrářů, Podpora rozvoje venkova či diskusní fórum ovocnářů. Zasedat bude i představenstvo Agrární komory ČR, kterého se zúčastní i ministr zemědělství Marian Jurečka.

Na výstavu přijedou i mnozí další ministři, včetně premiéra Bohuslava Sobotky. Zahájení výstavy se už tradičně zúčastní prezident Miloš Zeman.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *