22.12.2004 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj agrárního zahraničního obchodu za leden až říjen

Za období leden až říjen v porovnání se stejným obdobím loni záporné agrární saldo vzrostlo na necelých 19 miliard korun. Je to víc než bylo zaznamenáno za celý rok 1995, kdy záporné agrární saldo činilo 12 miliard korun. Záporné agrární saldo v roce 2004 znovu překoná hranici 20 miliard korun. Tuto hranici překračuje o několik miliard korun stabilně od roku 2002. Vývozy mléčných výrobků vylepšují agrární bilanci, bez nich bychom měli záporné saldo o více než dvě miliardy korun vyšší, informoval Zemědělský svaz ČR.

Ve zbožové struktuře se v lednu až říjnu 2004 meziročně nejvíce zvyšuje záporné saldo u masa a masných výrobků (o 76 %). Kladné agrární saldo u obilovin se ve sledovaném období snížilo o 88 %. Naopak pozitivní je nárůst kladného salda u mléka a mléčných výrobků o 40 %, živých zvířat 2,7 krát, cukru a výrobků z cukru 3,3 krát. Z deseti hlavních agrárních položek (podle nomenklatury SITC) má ČR kladné saldo jen u mléka a mléčných výrobků, cukru a výrobků z něho, u živých zvířat a obilí, sdělila Pavla Brožová ze Zemědělského svazu.
Za období leden až říjen 2004 proti stejnému období loňského roku se agrární dovozy celkově zvětšily o 22 %, absolutně o více než 10 miliard kroun. Nejvíce vzrostly dovozy masa a masných výrobků o 79 %, absolutně o 2,8 mld. Kč. Nejvíce bylo dovezeno vepřového masa (za 2,7 mld. Kč). Je to zhruba stejné množství v hodnotovém vyjádření, kolik bylo vyvezeno zahuštěného mléka.
Vývozy mléčných výrobků vzrostly o 1,7 mld. Kč. Nejvyšší kladné saldo je u zahuštěného mléka, kde bylo od ledna do října 2004 vyvezeno zboží za 2,7 mld. Kč a spolu s nezahuštěným mlékem za 3,7 mld. Kč.
Podíl rozhodujících rostlinných komodit na agrárním zahraničním obchodu je slabší. Od ledna do října jsme vyvezli obilí za 1,3 mil. Kč. Saldo je kladné ve výši necelých 200 mil. Kč.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down