22.02.2002 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz cukru se dvojnásobil

Česká republika v loňském roce zdvojnásobila vývoz cukru na zhruba 144 tisíc tun, zatímco v předchozím roce vyvezla 72,5 tisíce tun. Export byl loni nejvyšší za posledních pět let. Dovoz vzrostl zhruba o 12 tisíc tun na 60 tisíc tun. Vyplývá to z údajů ministerstva zemědělství.

Podle předsedy Českomoravského cukrovarnického spolku Oldřicha Reinbergra exportu pomohl především růst světové ceny cukru. Produkce Brazílie, největšího světového výrobce cukru, totiž v roce 2000 klesla z 25 na 16 milionů tun cukru, což vedlo k loňskému zvýšení cen na mezinárodních trzích. Domácí producenti využili příznivé situace k tomu, aby se zbavili přebytků cukru, které v minulosti nemohli exportovat zejména kvůli nízké ceně ve světě, uvedl Reinbergr. Vývoz podle něj podpořilo také zavedení cukerního pořádku, který stabilizoval odvětví a stanovil kvótu pro tuzemskou spotřebu a kvótu pro vývoz. Příslušné vládní nařízení z roku 2000 sice Ústavní soud loni v únoru zrušil, systém kvót na výrobu cukru se ale stal na základě nové úpravy pro cukrovary znovu závazným od 1. září. "Letos si myslím, že se vyveze znova hodně přes 100 tisíc tun," řekl Reinbergr. Ve světě se podle něj ročně vyrobí asi 130 milionů tun cukru, přičemž produkce Brazílie se pohybuje okolo 25 milionů tun. Z toho 15 milionů tun největší světový výrobce exportuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down