Vývoz klíčových zemědělských komodit z Ukrajiny klesl na polovinu

 Vývoz klíčových zemědělských komodit z Ukrajiny klesl od začátku ruské invaze téměř o polovinu ve srovnání se stejným obdobím loni. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na data ukrajinského ministerstva zemědělství. Export zemědělských produktů podle něj od 24. února, kdy Rusko zahájilo invazi, do 15. srpna klesl na deset milionů tun z přibližně 19,5 milionu tun ve stejném období loni.

Ministerstvo zemědělství předpokládá, že sklizeň obilovin letos na Ukrajině klesne přibližně na 50 milionů tun z rekordních 86 milionů tun loni. Od 24. února do 15. srpna Kyjev vyvezl mimo jiné 3,8 milionu tun kukuřice, 1,4 milionu tun slunečnicových semen, téměř jeden milion tun slunečnicového oleje a přibližně 640 000 tun pšenice, ukázaly údaje ministerstva. Země, jejíž produkce potravin je podle ukrajinské vlády schopna nasytit až 400 milionů lidí, vyvezla také ječmen, sójové boby a olej, stejně jako slunečnicový a sójový šrot. Na konci července byly na základě dohody mezi Moskvou a Kyjevem, kterou zprostředkovala OSN a Turecko, odblokovány tři ukrajinské černomořské přístavy. I po otevření přístavů je však export zemědělských produktů výrazně nižší než před válečným konfliktem, kdy Ukrajina vyvážela až šest milionů tun obilí měsíčně. Minulý týden ministerstvo zemědělství uvedlo, že vývoz obilí v sezóně 2022/2023 je v období do 19. srpna o 51,6 procenta nižší než ve stejném časovém úseku před rokem a činí necelé tři miliony tun. Vývoz obilí v sezoně 2021/2022, která skončila 30. června, vzrostl o 8,5 procenta na 48,5 milionu tun, zejména díky velkému objemu dodávek před začátkem ruské invaze.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down