06.12.2004 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz není řešením

Dlouhodobou rentabilitu by si farmáři měli zajistit vstupem do tuzemských potravinářských firem a nikoli orientací na vývoz suroviny. Minulý týden se v tomto smyslu vyjádřil předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. „Douhodobě se zaměřovat na vývoz nezpracované produkce není naším cílem," podotkl s tím, že lze očekávat, že finanční podíl zemědělských komodit v ceně potravin bude klesat. "Chceme-li zvýšit příjmy zemědělců z podnikatelské činnosti, bude nutné se podílet na růstu přidané hodnoty při dalším zpracování," konstatoval.

Podle něj rozhodující odbytová družstva dokázala, že umí zorganizovat vývoz a podařilo se jim některé ceny zvednout na úroveň EU. Nyní by se jim měly otevřít možnosti ke vstupu do českých firem, protože kvůli klesající výrobě mléka, jatečného skotu a prasat může dojít k uzavírání některých z nich. „Myslím si, že je nejvhodnější doba zahájit jednání s perspektivními zpracovateli o dlouhodobých smlouvách či dokonce o podílech na spoluvlastnictví ve vybraných podnicích jako rovnocenní partneři,“ řekl.
Minulý týden také proběhlo jednání odbytového družstva Centroodbyt se zástupci Potravinářské komory. "Dohodli jsme se, že maximum toho, co vyprodukují čeští farmáři by měli zpracovat čeští zpracovatelé,“ řekl k předseda družstva Jan Veleba, který jednání označil za průlomové.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down