27.09.2004 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz obhajují lepší cenou

Je dobře, když zemědělci vyvážejí svou produkci ke zpracování za hranice České republiky? Tato otázka je stále velmi aktuální a díky naší červencové anketě známe názor čtenářů týdeníku Zemědělec. Mezi odpověďmi, které nám zaslali, převážily ty souhlasné, i když ani zamítavých hlasů nebylo zdaleka málo.

S vývozem zemědělských surovin souhlasí 56 procent čtenářů, kteří se zúčastnili ankety a zároveň se tak zařadili do celoroční soutěže o nesené rozmetadlo. Svou kladnou odpověď vysvětlovali mnohdy tím, že při prodeji do zahraničí dostanou prvovýrobci lépe zaplaceno, když zdejší zpracovatelé nedokáží produkci zemědělců dostatečně ohodnotit. Účastníci ankety proto oceňují výhody volného trhu.
„Jsme v Evropské unii a je dobře, že naše produkce jde i za hranice republiky,“ napsala čtenářka z Karlových Varů. Soukromý zemědělec z Katusic doprovodil svou kladnou odpověď otázkou: „Když dostanou od zahraničních odběratelů za svoji produkci více, tak proč ne?“ Ve vývozu vidí někteří jednu z možností, jak vyrovnat postavení prvovýrobce a odběratele.
Naproti tomu 39 procent odpovídajících si nemyslí, že je dobře suroviny vyvážet. Svůj názor odůvodňují tím, že lidé v naší republice pak přicházejí o práci a zvýší se tak nezaměstnanost. Exportované zboží má nízkou přidanou hodnotu, a proto by bylo lepší zhodnotit suroviny doma. „Měli bychom spotřebovat naši produkci sami a ne pak zase dovážet,“ myslí si čtenářka ze západních Čech.
Váhající čtenáři, kteří mezi odpověďmi zaškrtli možnost „nevím“, si netroufají posoudit, co je či není dobré. Těch, kdo v této věci nemá jasno, bylo pouhých pět procent.

Výrobky vedou nad surovinami
O mléko z tuzemských chovů mají zájem zpracovatelé z Německa či Rakouska, za české hranice často směřují také kamióny s jatečnými zvířaty. Ač by se mohlo zdát, že po našem přičlenění k Evropské unii se prohloubil vývoz surovin na úkor zpracovaných výrobků, čísla uváděná ministerstvem zemědělství potvrzují pravý opak. Poměr vývozu surovin a výrobků se podle MZe obrací ve prospěch zboží s vyšší přidanou hodnotou.
Zatímco v květnu a červnu minulého roku představoval podíl surovin na celkovém vývozu 56 procent, tak v letošním roce klesl za oba měsíce na 46 procent. Výrobky zaujímaly na celkovém exportu během letošního května a června podíl 54 procent, ve stejném období loni 44 procenta.
Celkový agrární vývoz přitom meziročně stoupl za první dva měsíce po vstupu do EU o více než 56 procent. Ve finančním vyjádření činil za loňský květen a červen zhruba 5,4 miliardy korun, za oba měsíce tohoto roku vzrostl na 8,4 miliardy korun. Vývoz surovin ve finančním vyjádření se meziročně zvýšil o 27 procent – ze tří miliard na 3,8 miliardy korun. U výrobků ovšem stoupla hodnota vývozu o 93 procenta – ze zhruba 2,4 na téměř 4,6 miliardy korun.
Kupříkladu hodnota vývozu živých zvířat dosáhla letos v květnu přes 201 milionů korun oproti 106 milionům ve stejném měsíci před rokem. Podíl živých zvířat na květnovém agrárním exportu stoupl na 4,9 procenta z loňských 2,5 procenta. Ze srovnání za měsíc červen pak vychází vývoz živých zvířat následovně: jeho hodnota se zvýšila z loňských téměř 83 milionů korun na 236 milionů, podíl této kapitoly na celkovém vývozu vzrostl z 1,8 procenta vloni na letošních 4,3 procenta. Větší podíl na agrárním vývozu si ukrojila také položka maso a droby – v květnu stoupla meziročně z 1,6 na 3,4 procenta, v červnu pak ze dvou na čtyři procenta.
Nejvyšší podíl na agrárním vývozu měla letos v květnu se 16 procenty kapitola cukr a cukrovinky, když ve stejném měsíci loňského roku to bylo jen necelých šest procent. Podíl od 11 do 12 procent na celkovém vývozu vytvořily kapitoly mléko, vejce a med, dále potravinářské přípravky a nápoje s lihovinami. V červnu pak jednoznačně vedla s 24 procenty skupina mléko, vejce a med. Kapitola cukr a cukrovinky si držela významný podíl bezmála 18 procent.
Drtivá většina agrárního vývozu směřovala v obou sledovaných měsících na trh Evropské unie – kolem 88 procent. Z toho vývoz do Německa představoval ve finančním vyjádření podíl 22 procent v květnu a 18 procent v červnu, na Slovensko 21,5 procenta v květnu a 24 procent v červnu, u Polska činil podíl v obou měsících devět procent. V meziročním srovnání nenastaly u exportu do jmenovaných zemí žádné velké změny.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down