Srpnový agrární vývoz meziročně stoupl o 13 procent, dovoz vzrostl o 14 procent Pokrytí dovozu vývozem se proti loňsku mírně snížilo ze 67,1 na letošních 66,6 procenta. Celková obchodní bilance skončila záporným saldem 1,86 miliardy korun, informovalo ministerstvo zemědělství.
Do zemí CEFTA vyvezla Česká republika 39,6 a do Evropské unie 39,5 procenta z celkového objemu vývozu. Z unie k nám přišlo 48,3 procenta objemu zboží, ze zemí CEFTA 27,8 procenta. V porovnání s loňským srpnem se u zemí EU zvýšilo tempo vývozu o 11,6 procenta, u zemí CEFTA o jedno procento. Záporné saldo se zeměmi EU činilo v srpnu 1,22 miliardy korun a se zeměmi CEFTA 0,08 miliardy.
Agrární obchod dosáhl v srpnu celkové výše 9,305 miliardy korun, z toho hodnota vývozu představovala 3,71 a dovozu 5,58 miliardy korun. Největší podíl na srpnovém vývozu – 16,4 procenta - měly podle ministerstva mléko, vejce, med, kde proti loňskému srpnu došlo k růstu o 4,3 procenta. O 2,8 procenta stoupl export obilí. Výraznější meziroční pokles zaznamenaly olejnatá semena a plody, a to o 6,1 procenta. Největší podíl na dovozu mělo ovoce a ořechy - 11,7 procenta; potravinářské přípravky - 9,8 a potravinářské zbytky a odpady – téměř devět procent.