15.09.2004 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz ovlivnil zdražení některých komodit

Přestože nelze očekávat žádné cenové skoky, budou potraviny celkově mírně zdražovat. Ceny na domácím trhu ovlivňuje vývoz některých komodit, uvedl prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík.

Po otevření hranic využili někteří zemědělci možnosti a vyvážejí své komodity za vyšší ceny do zahraničí. To ovlivňuje nabídku a tím i ceny na trhu v tuzemsku. Jako příklad vyvážených komodit lze uvést prasata, která chovatelé exportují hlavně do Německa. V tuzemsku se jejich cena zvedla. Na vývoz jde také mléko. Nejde zatím o velké objemy, ale potravináři se shodují, že to pro ně není příznivé, poukázal Camplík.
Spotřebitelé zase mohou nakoupit po otevření hranic levnější zeleninu či ovoce z dovozu. Na trhu se objevují i levné cukrovinky, například z Turecka či Brazílie, uvedl Camplík.
Potravinářům by do budoucna mohl způsobovat vrásky přísun zboží z mateřských zemí obchodních řetězců. Chtějí proto posílit marketingovou propagaci domácích produktů. Pro tento účel je zřízen zvláštní odbor na Státním zemědělském intervenčním fondu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down