10.09.2004 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz převyšuje dovoz mléka a mlékárenských výrobků

Vývoz mléka a mlékárenských výrobků stoupl za první pololetí v meziročním srovnání o více než třicet procent na 3,73 miliardy koruna, dovoz jen na 1,89 miliardy korun. Znamená to kladné obchodní saldo 1,83 miliardy korun a meziroční nárůst o 83 procent. Výraznější změny a růst exportu, zejména tekutého mléka, se projevily po vstupu Česka do EU v měsících květen a červen, sdělil předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec.

Dodávky tekutého mléka byly v květnu a červnu 11 milionů kilogramů, přičemž za první čtyři měsíce roku činily necelých šest milionů. Podílí se na tom odbyt smetany na trzích EU a vývoz mléka, především do Německa. Podstatnou část tvoří syrové mléko, které zemědělci prodávají do zahraničí, aby získali lepší výkupní cenu. Přestože pro zpracovatele není příznivé, že zemědělci surovinu vyvážejí, zase není únik suroviny v celkovém měsíčním nákupu přes 200 milionů litrů tak významný, soudí Němec.
Za dva měsíce po vstupu do EU se nezpracované mléko zhruba ve stejném objemu i dovezlo. Import tří milionů kilogramů byl trojnásobný proti objemu za předchozí čtyři měsíce. Bez dotací se vyváží za plnou cenu sušené mléko, jeho export nestoupl množstevně, ale zvýšila se hodnota. Jeho cena činí 60 až 70 korun za kilogram proti dřívějším 40 korunám.
Dovozy tekutého mléka směřovaly většinou v prvním pololetí ze Slovenska. Slovenská konkurence se tlačí na domácí trh cenou, uvedl Němec. Cena slovenských dodávek konzumních mlék se po prvním květnu snížila asi na 9,5 koruny proti předchozím 14 až 15 korunám za kilogram.
S liberalizací obchodu v rámci jednotného evropského trhu výrazně klesly dovozy jogurtů z Německa, protože bez dotací se snížila jejich cenová konkurenceschopnost. České mlékaře také přestal trápit příliv dotovaného másla. Od ledna do dubna činily dodávky ze zahraničí 1800 tun, za další dva měsíce spadly na 140 tun. Sýrů se za první pololetí dovezlo 11 500 tun, tedy o 1000 tun více než ve stejném období minulého roku. Od května ale dovoz rovněž polevil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down