25.08.2008 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz rýže z Vietnamu klesl

Vietnam od začátku roku vyvezl tři miliony tun rýže, což je meziročně o 5,7 procenta méně. Kvůli nebývale rostoucím cenám na světovém trhu se ale příjmy za ni téměř zdvojnásobily. Uvedla to vietnamská potravinářská asociace.

Příjmy Vietnamu z vývozu rýže od začátku roku do 22. srpna dosáhly letos 1,8 miliardy dolarů, což je proti stejnému období loni nárůst o 92 procent. Průměrná exportní cena vietnamské rýže tak vyskočila o 104 procent na 597 dolarů za tunu, uvedla asociace. Zpráva neuvádí, proč vývoz klesl. Vietnam ale od března omezoval vývoz, aby si zajistil dostatek potravin pro domácí spotřebu. Exportní limity, spolu s těmi z ostatních pěstitelských zemí, přispěly k nedostatku na světovém trhu a razantnímu růstu cen.
Více než třetina vietnamského exportu šla na Filipíny; hned za nimi byla Kuba. Vedle Indonésie, Malajsie, Angoly a Keni šla rýže z Vietnamu i do Polska a Litvy.
Loni Vietnam vyvezl 4,5 milionu tun rýže a na světovém trhu zaujal třetí místo po Thajsku a Indii. Rekordních 5,2 milionu tun Vietnampodle agentury Reuters vyvezl v roce 2005.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down