26.06.2001 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývozní licence na obilí letos padnou

V posledním čtvrtletí letošního roku nebudou potřebovat exportéři pro vývoz obilí z ČR licence. Ministerstvo zemědělství je totiž hodlá pro poslední tři letošní měsíce zrušit. Na dnešním zasedání výboru Svazu zemědělských družstev a společností ve větrném Jeníkově tio řekl ministr zemědělství Jan Fencl

"Nedoporučím ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO), aby s platností od října nastavilo ochranu vnitřního trhu licenční politikou," řekl dnes zemědělcům ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku Fencl. "Měl by to být pozitivní signál na cenu obilí," doplnil Fencl.
Cena by se podle něj měla začít pohybovat na úrovních, které jsou obvyklé v Evropě a ve světě, a neměla by být dále deformována licenčními nebo regulačními zásahy státu. Zrušení licencí přivítal i předseda Svazu zemědělských družstev a společností Miroslav Jirovský. "Je to krok správným směrem. Jestliže naši obchodní partneři budou dávat neseriózní cenové nabídky, obrátíme se do zahraničí a budeme uzavírat smlouvy se zahraničím," poznamenal. Platnost letošních licencí, které povoluje MPO na žádost ministerstva zemědělství, vyprší na konci září. Domácí zemědělci tak na jejich základě mohli zatím vyvézt včetně prodejů Státního zemědělského intervenčního fondu 300.000 tun pšenice, 5000 tun žita, 10.000 tun ječmene a 20.000 tun kukuřice. Loňské licence za třetí a čtvrté čtvrtletí na vývoz sklizně roku 2000 se vztahovaly na 500.000 tun pšenice, 20.000 tun kukuřice a žita a 50.000 tun ječmene. Licence na vývoz pšenice se loni zcela nevyčerpaly a část jich přešla do letošního roku. Ze sklizně 4,084 miliónu tun pšenice v roce 2000 se podle údajů MZe vyvezlo loni 867,3 tisíce tun. Celkem se loni sklidilo 6,454 miliónu tun obilovin.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down