Výzkum je pro současnost klíčový

Záměrem Ministerstva zemědělství je navýšit rozpočet na zemědělský výzkum jak v části institucionální, tak účelové. Uvedl to náměstek pro řízení sekce ekologického zemědělství, komodit, výzkumu a vzdělávání Ministerstva zemědělství Petr Jílek na nedávném plenárním zasedání České akademie zemědělských věd (ČAZV), které se konalo v aule České zemědělské univerzity v Praze. Podle něj před výzkumnými pracovníky stejně jako před zemědělci stojí v současnosti mnoho výzev. S jejich řešením by mohl pomoci právě zemědělský výzkum.

Připomněl, že výdaje na podporu vědy a výzkumu jsou jednou z výrazných položek státního rozpočtu. Vloni činila podpora vědy a výzkumu 38,6 miliardy korun. Se stejnou úrovní se počítá i letos. Institucionální podpora zemědělského výzkumu činila 590,5 milionu korun a účelová podpora 600 milionů korun. Na vědu a výzkum pak přispívají i soukromé subjekty. Jílek poukázal na to, že na  jedné straně existují velká očekávání ze strany veřejnosti, týkající se kvalitních potravin a jejich dostupnosti, a na druhé straně jsou požadavky Green Dealu. Podle něj na  ambicích Evropské komise v této oblasti se však ani v současné době, kdy dění v Evropě ovlivňuje ozbrojený konflikt na Ukrajině, nic nemění.. „Právě v této souvislosti považuji výstupy z výzkumu za klíčové, protože by mohly zemědělcům pomoci adaptovat se na všechny tyto podmínky,“ konstatoval Jílek a zmínil i připravovanou koncepci pro vědu a výzkum 2023+,  v níž se Ministerstvo zemědělství snažilo i v úzké spolupráci s ČAZV stanovit priority. „Stále se nám úplně nedaří výsledky výzkumu aplikovat do praxe. Je důležité, aby provazba mezi výzkumem a praxí byla co nejužší,“ míní Jílek.

náměstek ministra zemědělství Petr Jílek
plenární zasedání ČAZV

Na zasedání vystoupil ui zástupce Ministerstva životního prostředí
náměstek ministra zemědělství Petr Jílek

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down