Výzkum: Rodina s dvěma dětmi za rok vyhodí potraviny za 14 000 Kč

Rodina dvou dospělých se dvěma dětmi ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Na základě dat, které získala Mendelova univerzita v Brně (MENDELU) při výzkumu plýtvání potravinami v letech 2019 až 2022, to spočítali odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze ve spolupráci s Mendelovou univerzitou a spolkem Zachraň jídlo. Mendelova univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

"Komunální odpad ze sídliště, který jsme po dobu tří let měřili, nám dává nejpřesnější údaje o množství skutečně vyplýtvaných potravin. Použita byla průměrná hodnota plýtvání na sídlišti, protože ve vilových či venkovských zástavbách mnoho potravin skončí na kompostu. Jednalo se o 53 kilogramů na osobu za rok po odečtení nevyhnutelného odpadu, jako jsou například skořápky a kosti," uvedla Lucie Veselá z Mendelovy univerzity v Brně.
Ekonomové z VŠE v Praze vzali při propočtu v úvahu řadu proměnných. Mimo jiné také data Českého statistického úřadu o kilogramové spotřebě potravin a výdajích domácností v Česku za potraviny. "Mysleli jsme i na složení potravin, protože dražšími potravinami se plýtvá méně a rychle se kazícími zase více. Díky kvalifikovanému odhadu založenému na datech MENDELU bylo možno do výpočtu zohlednit také potraviny, které vyléváme do dřezu či toalety," uvedla Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down