Výzkum vědců z AV přinesl překvapivé poznatky o plodnosti ryb

Výzkum českých vědců přinesl překvapivé poznatky o plodnosti ryb. Vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR (ÚBO AV) zjistili, že krátkověká ryba halančík tyrkysový prochází reprodukčním stárnutím. Dosud se přitom předpokládalo, že tento jev se netýká ryb, které i v dospělosti rostou. Akademie věd o výzkumu informovala v tiskové zprávě.

Reprodukční stárnutí má řadu projevů – od menšího počtu gamet a jejich kvality až po snížení životaschopnosti potomstva starších rodičů. Podle vědců mají organismy, jejichž růst končí dosažením dospělosti, jen malou šanci na významnější zvýšení reprodukčního úspěchu během této fáze života.
Projevy reprodukčního stárnutí se však liší. Podle AV evoluční teorie předpokládají, že organismy rostoucí po celý život, například ryby, reprodukční stárnutí vůbec nepostihne.
"Je to dáno tím, že plodnost a velikost těla ryb s jejich věkem neustále rostou," uvedl Jakub Žák, hlavní autor studie a doktorand v ÚBO a na Univerzitě Karlově. "Proto se předpokládá, že přírodní výběr bude významně zvýhodňovat staré plodné jedince a v důsledku zamezí vzniku reprodukčního stárnutí," dodal vědec.
Nicméně zatímco o reprodukčním stárnutí organismů, které v dospělosti nerostou, toho odborníci vědí poměrně dost, vztah věku a plodnosti u ryb je jen málo probádaná oblast.
Vědci z ÚBO si pro svůj výzkum zvolili halančíka tyrkysového. Tato ryba obývá periodicky vysychající tůně v savanách jihovýchodní Afriky, tamním podmínkám se přizpůsobila extrémně rychlým dospíváním a tempem života. Právě přirozená krátkověkost a možnost chovu v laboratoři dělá z halančíka vhodný modelový organismus pro tento typ výzkumu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down