Významnou roli hrají regiony

Regiony budou i nadále hrát velmi významnou roli v definici priorit politiky Ministerstva životního prostředí. Je to zdravá krajina, zadržení vody v krajině, zlepšení kvality ovzduší a zemědělské půdy a zdravé lesy. „Spolupráce s regiony je vidět v tisícovkách projektů, které děláme společně, abychom tuto zemi předali našim dětem z hlediska životního prostředí v lepším stavu,“ uvedl to ministr životního prostředí Richard Brabec na on-line seminář na téma Životní prostředí regionů, který pořádal poslanec Parlamentu ČR Milan Pour v rámci projektu 12 výzev regionálního rozvoje.

Pour poukázal na to, že mezi výzvy bylo zařazeno 12 parametrů, jako je například vylidňování venkova, školství, zdravotnictví, internet, veřejná správa, voda, ovzduší i zemědělství. Poslední tři zmíněné přitom patří mezi velké výzvy, které umožňují život. Aby tyto priority byly naplněny, je třeba podporovat regiony pomocí dotačních programů. Brabec připomněl, že životní prostředí napříč jednotlivými regiony má svá specifika, na která je třeba reagovat. Změna klimatu se projevuje ve všech regionech, jen různými způsoby a intenzitou, ať se jedná o nedostatek vody, povodně, degradace půdy, či neuspokojivý stav lesů. Zejména kraje s velkou mírou výstavby charakterizuje rostoucí podíl zastavěných ploch na úkor zemědělské půdy. „Regiony mají klíčovou roli při realizaci environmentální politiky, která by se neobešla bez jejich podpory,“ prohlásil ministr s tím, že Ministerstvo životního prostředí jejich aktivitu podporuje úspěšnými dotačními programy, jako je například národní program životní prostředí, Norské fondy, či Operační program (OP) Životní prostředí. Podle Brabce však vznikají i nové programy, jako je například OP Spravedlivá transformace, určený na podporu území, která se potýkají s handicapem slabšího rozvoje. Jde o kraje Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský. Dalším potenciálním zdrojem financí je pak Modernizační fond, který by měl disponovat částkou přesahující 150 miliard korun v horizontu deseti let. „Bude to velmi zajímavý program pro možnost využití energie z obnovitelných zdrojů, energetickou účinnost a dalších projektů,“ podotkl Brabec a poukázal na to, že v současnosti již probíhají debaty nad strukturou a náplní takzvaného Národního plánu obnovy, financovaného také z evropských zdrojů. „V rámci národní úrovně je strategický rozvoj regionů řešen v takzvaném strategickém rámci ČR v roce 2030, který se zaměřuje na kvalitní urbánní rozvoj, změnu klimatu, nástroje pro udržitelný rozvoj municipalit, jakými jsou například místní agenda 2021, či Pakt starostů a primátorů pro klima a energii,“ podotkl ministr.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down