Výzva k větší podpoře přežvýkavců

Svaz marginálních oblastí vyzval Ministerstvo zemědělství, aby se v rámci reformy společné zemědělské politiky (SZP) zasadilo o větší podporu chovu přežvýkavců v horských a podhorských oblastech tak, aby nedocházelo ke snižování konkurenceschopnosti chovatelů a negativním dopadům na životní prostředí. Vyplývá to ze závěrů nedávné členské schůze této organizace, která se konala v Horoměřicích u Prahy. Usnesení shrnul předseda svazu Milan Boleslav.

„Nacházíme se ve zvláštní době, v období, kdy se formuje nová společná zemědělská politika a řekl bych, že za složitějších podmínek, než tomu bylo dříve. Hrozí, že bude méně peněz z evropského rozpočtu, velký tlak veřejnosti je na ochranu životního prostředí a musíme se vypořádávat s dopady klimatické změny,“ uvedl Boleslav při zahájení schůze členů SMO, který zastupuje rozhodující část zemědělců hospodařících v horských a podhorských oblastech. Do přírodně znevýhodněných oblastí přitom patří přes 50 procent zemědělské půdy České republiky, sdělil na setkání, jehož tématem bylo zejména vyjednávání nové společné zemědělské politiky.  Členové SMO se podle Boleslava shodli na tom, že environmentální podpory by měly být nastaveny tak, aby zajistily skutečnou ochranu a péči o přírodní zdroje a další veřejné statky v kontextu klimatické změny. Účastníci setkání považují extenzivní a ekologické zemědělství v horských a podhorských oblastech za ekonomicky, environmentálně a sociálně udržitelný způsob hospodaření. Ministerstvo zemědělství by podle nich mělo v rámci reformy SZP požadovat podporu ekologického zemědělství, která povede k dalšímu rozvoji tohoto odvětví.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down