Vyzvali k nákupu českých potravin

K nákupu českých potravin vyzval obyvatele prezident Miloš Zeman při zahájení 41. ročníku agrárního veletrhu Země živitelka v Českých Budějovicích, která se koná od 28. srpna do 2. září. Podobně se vyjádřil i prezident Agrární komora ČR a Potravinářské komory ČR Miroslav Toman, který ve svém projevu apeloval na vládu a ministerstvo zemědělství, aby v době ruských sankcí zesílilo kontroly kvality i cen dovezených potravin.

Zeman uvedl, že v zahraničí jsou obvykle obchodní řetězce domácí, a preference domácích potravin je v nich vyšší než u zahraničních řetězců v České republice a poukázal na výši marží u těchto obchodníků. „Zisková marže u rohlíků byla před 15 lety 17 procent a dnes je to 63 procent. Toto se v bleděmodrém týká i ostatních komodit,“ prohlásil prezident republiky a navrhl, aby agrární a potravinářská komora společně s ministerstvem zemědělství rozšířila spolupráci s jediným domácím řetězcem, kterým je COOP. „Výsledkem by mělo být to, aby se zisk rozumně přerozdělil mezi zemědělské producenty, potravináře a obchodníky,“ míní Zeman. Také Toman oslovil spotřebitele, aby dávali přednost českým potravinám před produkty z dovozu. „Dovolil bych si vyzvat ministerstvo zemědělství a vládu ČR k zesíleným kontrolám dovozového zboží, nejen kvality, ale i cen, aby nedocházelo k dumpingu. Zároveň vyzývám ministra a vládu aby bojovali o kompenzace pro české zemědělce a zpracovatele,“ prohlásil v souvislosti s dopady ruských sankcí.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky bude letošní hospodářský rok pro zemědělce zřejmě jedinečný. I když zbývá ještě sklidit 12 procent ploch obilovin, výnosy budou nejspíše rekordní. U řepky ozimé je to aktuálně 4,03 tuny z hektaru, u obilovin 6,18 tuny. Ministr sdělil, že zima připomínala spíše tu anglickou, na jaře se zase projevilo sucho. „Nyní jsme v době končících žní, i když počasí nám to za poslední dobu komplikuje,“ řekl. Letošní výsledky podle něj mohou dávat naději, že zemědělství má vzestupnou tendenci.

Předseda Senátu Milan Štěch podotkl, že zemědělství v České republice se stalo stabilním odvětvím českého hospodářství. Podle něj je důležité, aby byla více podpořena živočišná výroba a další oblasti, kde se vytváří přidaná hodnota. Zeman pak poukázal na to, že se za uplynulé období podařilo vrátit zemědělcům zelenou  naftu, kterou minulá vláda zrušila v rámci omezujících opatření. Upozornil rovněž na výrazné snížení plochy brambor. Podle něj je chvályhodné, že i konzumní brambory budou mít nově podporu.

Ministr připomněl, že zemědělci a potravináři mají v letech 2014 až 2020 možnost získat celkem zhruba 84 miliard korun v rámci Programu obnovy venkova. Částkou kolem 3,5 miliardy ročně chce Česká republika v letech 2015 až 2020 podporovat v rámci společné zemědělské politiky EU zejména pěstování ovoce, zeleniny, chmele, či chov skotu, a zajistit tím i zaměstnanost na venkově.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down