29.04.2011 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyzvali k vytvoření strategie

Svaz měst a obcí (SMO) a zástupci dalších nevládních organizací, kteří se sešli u kulatého stolu na téma rozvoje venkova, vyzvali ministerstvo zemědělství a ministerstvo pro místní rozvoj k vypracování dlouhodobé strategie rozvoje českého venkova, která státu chybí. Na tiskové konferenci v Praze to uvedl předseda SMO Oldřich Vlasák s tím, že potřeby venkova by měly být zohledněny v budoucích programech pro čerpání evropských dotací.

V dokumentu by podle Vlasáka mělo být popsáno, jaký venkov chceme, jak zajistit udržitelný rozvoj, jak zajišťovat služby na venkově, jak zajišťovat ostatní činnosti včetně podpory podnikání, jak propojit venkov s městy.  Vlasák zároveň zdůraznil, že hlavním partnerem pro spolupráci jsou pro obce zemědělci, kteří mají také zájem na zvyšování kvality života na venkově a na tom, aby tamní obyvatelé neodcházeli za prací do měst. Diskuse o budoucnosti českého venkova začít nejprve na úrovni samospráv, následně krajů, a poté mají být podněty projednány s ministerstvy. Jak uvedl Josef Postránecký z ministerstva pro místní rozvoj, strategii zahrnující v sobě také rozvoj venkova by měla vláda mít hotovou ještě v letošním roce. Kabinet se k tomu loni zavázal ve svém programovém prohlášení.
"Chceme, aby venkov byl udržitelný, aby se nevylidňoval," uvedl Vlasák, který zároveň podotkl, že podle aktuálních statistik trpí odchodem obyvatel spíše středně velké vesnice a menší města. Naopak nejmenší obce a velká města zaznamenávají přírůstky obyvatelstva.
Hlavními dotačními zdroji unijních prostředků pro český venkov jsou Program rozvoje venkova v gesci MZe a takzvané Regionální operační programy. Obce se snaží sjednotit a zjednodušit pravidla pro čerpání z programů. "Aby byla pokud možno jednotná kontrola, jednotné podací místo, aby starostové neměli strach podávat tyto žádosti," řekl předseda svazu obcí. Starostové by prý také uvítali silnější zpětnou vazbu, díky níž by se v případě neúspěchu jejich projektu dozvěděli, kde udělali při jeho tvorbě chybu a při opakovaném podání žádosti o dotace se chyby vyvarovali.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down