Výzvou jsou inovace

Ministerstvo zemědělství vnímá jako velkou výzvu oblast investic do vědy, výzkumu a inovací. Výzkumný ústav potravinářský, vysoké školy a podniky by měly vzájemně více spolupracovat. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka minulý týden na mezinárodní konferenci Food Forum zaměřující se na téma „Konkurenceschopnost evropského trhu s potravinami“, která se uskutečnila v rámci veletrhů Salima v Brně. Jurečka řekl, že ministerstvo by chtělo posunout celý sektor o krok dál.

Ve vystoupení generální ředitelky Evropské federace potravinářského a nápojářského průmyslu FoodDrink Europe Melly Frewen zaznělo, že Evropská unie zaostává v inovacích za ostatními státy, jako je například USA. Ředitel odboru potravinářského ministerstva zemědělství Jindřich Fialka poznamenal, že opatření, která se realizují v rámci dotační politiky v České republice, postupně přispívají ke zlepšení situace. Jde mimo jiné i o národní dotace na zpracování zemědělských produktů, které ministerstvo plánuje rozšířit. Vloni v programu  vyplatilo přes 200 milionů korun na 40 projektů, letos by měl strop být na úrovni 330 milionů. „Pro náš potravinářský sektor jsou to neobyčejně důležité finanční prostředky,“ prohlásil Jurečka. Peníze loni nejvíce využívali zpracovatelé masa, dále mléka a ovoce a zeleniny. Do budoucna počítá ministr až s 400 miliony korun. Hodlá také zvýšit míru spolufinancování ze strany státu. Nyní mohou potravináři použít příspěvek státu jako čtvrtinu nákladů, od příštího roku by mělo jít o polovinu. Jurečka poznamenal, že ministerstvo chce rovněž podporovat kromě začínajících zemědělců i začínající potravináře a lesníky.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down