Vzdělání, výzkum a daňové výhody

Definovat své priority by měla podle ministra zemědělství Jaroslava Palase Česká republika a snažit se prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie využít se stejným efektem, jako se to podařilo Irsku. Ministr to uvedl po setkání s Johnnym Bradym, předsedou Společného výboru pro zemědělství a potravinářství Parlamentu Irska. A v čem vlastně tkví zázrak, který Iry postavil do pozice tygra unie? Kromě jiného vsadili na výzkum a školství. Definovat své priority by měla podle ministra zemědělství Jaroslava Palase Česká republika a snažit se prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie využít se stejným efektem, jako se to podařilo Irsku. Ministr to uvedl po setkání s Johnnym Bradym, předsedou Společného výboru pro zemědělství a potravinářství Parlamentu Irska. A v čem vlastně tkví zázrak, který Iry postavil do pozice tygra unie? Kromě jiného vsadili na výzkum a školství.

„Dříve jsme měli za to, že investice do školství jsou ztrátové, protože vzdělaní lidé od nás odcházeli do ciziny. Dnes u nás zůstávají,“ poznamenal Brady s tím, že zejména v osmdesátých a devadesátých letech mladí lidé hodně cestovali a poznávali, jak se různé věci řeší v jiných zemích. V tom jim beze sporu pomáhala znalost angličtiny. Irsko zavedlo také výhodné daňové podmínky, které přilákaly zahraniční investory. Zejména šlo o firmy ze Spojených států. (Dlužno ovšem poznamenat, že svou roli v zájmu o Irsko hrála také skutečnost, že velká část Američanů má alespoň nějakého předka, který pochází právě z tohoto ostrova.) Na výzkum a vývoj vsadilo Irsko i v agrární oblasti. Svým zemědělcům zajistilo poradenství za dostupné ceny, zemědělstvím se zabývá pět výzkumných pracovišť. Změny v irském hospodářství se samozřejmě neprojevily ze dne na den. Irsko se stalo členem Evropského společenství v roce 1972 a růst se projevil až počátkem devadesátých let.
Irské zemědělství je podle Bradyho hodně závislé na exportu – vyváží přes 90 procent hovězího masa a jen o něco méně mléčných výrobků. S rozvojem ekonomiky vzrostly ceny práce i ostatních vstupů, což negativně ovlivnilo konkurenceschopnost irských výrobků na světových trzích. Navíc Irsko musí čelit dovozu levných mléčných výrobků z Austrálie a Nového Zélandu a hovězího masa z Argentiny. MacSharryho reforma společné zemědělské politiky se podle Bradyho odrazila ve zhoršení kvality zemědělských výrobků. „Zaměřili jsme se na kvantitu a ne na kvalitu. Pokud mohu ČR radit, dbejte na kvalitu, protože ta může být konkurenční výhodou na trhu,“ poznamenal s tím, že právě současná reforma agrární politiky unie dává důraz právě na kvalitu a bezpečnost potravin, péči o životní prostředí a o hospodářská zvířata.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *