Vznikající vláda je pro omezení skleníkových plynů a podporu lesů

Snížit emise skleníkových plynů, vyřešit kalamitní stav v lesích či podporovat malou fotovoltaiku chce podle návrhu programového prohlášení vznikající vláda ANO a ČSSD. Část věnovaná životnímu prostředí z velké části kopíruje prohlášení současné vlády v demisi, přibylo v ní ale několik bodů, které by mohly posílit ochranu přírody a krajiny. Ekologové je vítají, zároveň ale upozorňují, že obě strany byly spolu s lidovci i v minulé vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), která velkou část úkolů pro zlepšení životního prostředí nesplnila.

Významnou novinkou v návrhu je přístup k lesům, které jsou zasažené suchem a také kůrovcovou kalamitou. Její dopady jsou nyní patrné hlavně na severu Moravskoslezského a Olomouckého kraje, kde vznikají rozsáhlé holiny. Podle ekologů za to může nevhodný způsob hospodaření v lesích a velký podíl smrků, které jsou citlivé na klimatickou změnu. "Zasadíme se o ekologicky vhodné řešení nedostatečné druhové a věkové diverzifikace a kalamitních stavů v lesích," uvádí prohlášení. Podle Hnutí Duha jde o rozumný postoj, problematická však může být jeho realizace. "Chybí však jasná deklarace, že změní zákony, vyhlášky a další závazná pravidla," upozornilo hnutí.

Přibyl také závazek snižovat emise skleníkových plynů, který má být "jednou z hlavních priorit všech hospodářských odvětví". Prohlášení výslovně zmiňuje nutnost plnit Pařížskou dohodu o ochraně klimatu. Podle ředitele Hnutí Duha Jiřího Koželouha je to "velký posun v přemýšlení". "Ale programové prohlášení v těchto zásadních otázkách zcela opomíjí sdělit, jak to vláda provede. Pokud nebude měnit zákony a další závazná pravidla, tak z toho nic nebude," uvedl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down