Vzrostou znovu plochy konopí?

V České republice by v blízké době mohly výrazně narůst plochy oseté technickým konopím. Zatímco letos je touto plodinou oseto jen zhruba 170 hektarů polí, v příštích letech by se jejich výměra mohla rozrůst až na několik tisíc hektarů, uvedli to minulý týden zástupci pěstitelských organizací.

V současné době u nás působí pouze dva akreditovaní zpracovatelé konopného stonku. Jediným významnějším je společnost Lenka Kácov. Menší tírnu provozuje firma Benedikt z Kladna. Objekt, v němž je Kácovská tírna, je však v současnosti na prodej. Také zpracovatele konopného stonku zasáhla v nedávné minulosti ekonomická krize a nízké ceny jejich produkce. Ještě v roce 2007 se konopí seté v tuzemsku pěstovalo na více než 1500 hektarech.
„Hlavní překážka je ta, že máme jen jednu provozní zpracovatelskou linku,“ řekl Prokop Šmirous z Lnářského svazu ČR. Zájem především průmyslových podniků o konopné vlákno či pazdeří přitom mnohonásobně převyšuje nabídku tuzemských pěstitelů, kterých jsou podle Marie Široké z Konopářského svazu České republiky pouze desítky.
„Pokud by se našla podpora na investice do prvotního zpracování a dostatečně zanícený záměr, je možné, že by se zde konopí mohlo pěstovat několik tisíc hektarů,“ podotkl. Široká předpokládá, že již v příštím roce by osevní plocha plodiny mohla vzrůst oproti letošnímu roku minimálně na dvojnásobek. V jednání je podle ní několik projektů, díky nimž by mohl odbyt rostliny vzrůst.
Případný růst polí osetých technickým konopím vítá také prezident Agrární komory Jan Veleba. U nás totiž stále roste podíl obilí a řepky na zemědělské půdě. Naopak plochy dříve tradičních tuzemských plodin jako jsou brambory, chmel či cukrovka klesají. Přadný len se v zemi letos přestal pěstovat prakticky úplně. „Tato rostlina by měla dostat podporu,“ uvedl Veleba. Například k vybudování kapacit na skladování konopí by mohli podle něj pěstitelé využít dotací z unijního Programu rozvoje venkova.
Velký zájem o konopné materiály mají především stavební firmy, ale také papírenský a automobilový průmysl. Konopí se používá též pro energetické účely či k výrobě potravin a léků. Větší využití rostliny k technickým účelům brzdí nedostatek domácích zpracovatelských kapacit. Například břeclavská firma Canabest zpracuje ročně zhruba tisíc tun vlákna k výrobě konopných izolací pro ekologické stavby, Firma Borges zase využívá vlákno k výplni dílů v automobilovém průmyslu. Jelikož v Česku chybí dostatečná kapacita na zpracování stonku, firmy surovinu především dovážejí ze zahraničí. V potravinářství se využívá také konopné semeno, které slouží nejen k přímé konzumaci. Lisuje se také na olej, může se přidávat do pečiva, salátů, čokolády či jogurtů. Vyrábí se také konopné pivo či nealkoholické nápoje
Pěstitelská plocha konopí setého v Evropské unii loni dosáhla přes 14,5 tisíce hektarů. Největším pěstitelem plodiny je dlouhodobě Francie, která se na celkové evropské osevní ploše konopí podílí z více než tří čtvrtin. Významnými producenty technického konopí jsou také Německo, Nizozemsko, Polsko a Velká Británie. Mezi důležité pěstitele patří i Česko, kterému náleží pátá příčka v unijním žebříčku.
V České republice je povoleno setí pouze několika odrůd. Aby se v tuzemsku mohly pěstovat, musejí odrůdy obsahovat méně než 0,3 procenta omamné látky THC. Příznivci marihuany složené z usušených a rozmělněných listů či okvětní části užívají Konopí indické – Cannabis indica, které obsahuje mnohonásobně vyšší koncentrace THC.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *