WTO: Evropská unie zakázala dovoz GMO neoprávněně

Světová obchodní organizace (WTO) rozhodla, že Evropská unie porušila pravidla světového obchodu, když zakázala na své území dovážet geneticky upravené organismy (GMO). Zákaz, který uplatňovala Francie, Německo, Řecko, Itálie, Rakousko a Lucembursko, byl tedy podle WTO v rozporu s pravidly mezinárodního obchodu. Ekologičtí aktivisté už ale sdělili, že nález WTO je přímým útokem na demokracii.

Podle WTO šest zemí (Francie, Německo, Řecko, Itálie, Rakousko a Lucembursko porušilo pravidla tím, že si stanovily ještě vlastní výklad ustanovení, na jehož základě se rozhodly zakázat dovoz i takových organismů, které už v EU získaly povolení.
Oprávněností zákazu na dovoz GMO se Světová obchodní organizace zabývala na základě stížností Argentiny, Kanady a Spojených států. Ve všech těchto zemích totiž působí významní producenti GMO, převážně kukuřice a sóji.
K rozhodnutí WTO se zatím nevyjádřily ani Evropská unie, ani Spojené státy. Stěžovatelé, hlavně USA, v připomínkách poukazovali na to, že unie nemá žádné důvody dovozu GMO bránit. V současné době totiž neexistují vědecké důkazy, podle nichž by GMO byly zdraví škodlivé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *