04.08.2004 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

WTO: Vývoz dotovaného cukru z EU neodpovídá obchodním pravidlům

Jestliže Světová obchodní organizace (WTO) potvrdí dnešní předběžný nález, podle něhož vývoz cukru neodpovídá dohodnutým obchodním pravidlům, bude EU zřejmě muset urychlit plánovanou reformu svého trhu s cukrem. WTO tak dala za pravdu Brazílii, Austrálii a Thajsku, které si stěžovaly na nelegálně vysoké vývozní subvence EU.

Spor mezi EU a Brazílií vyústil, když si tato země u WTO stěžovala, že EU svými subvencemi vývozu deformuje světové ceny a nekalým způsobem tak zbavuje příjmů její producenty. Brazílie a EU jsou totiž největšími světovými vývozci cukru. Evropská unie svým nákladným systémem, který funguje pětatřicet let, podporuje nadprodukci a přebytky pak vyváží díky subvencím za mnohem nižší ceny.
Předběžné rozhodnutí WTO proto příznivě přivítal brazilský obchodní vyslanec Luiz Felipe Seixas Correa. Připomněl, že pro Brazílii je to za krátkou dobu u WTO druhá výhra po dubnovém úspěchu její stížnosti na dotace pro pěstitele bavlny v USA.
Brazílie s Thajskem a Austrálií obvinily Evropskou unii před rokem, že porušuje pravidla WTO. Podle těchto zemí podporuje více vývozu, než činí limity organizace. Brusel však trval na tom, že jeho politika na trhu cukru je v souladu s pravidly.
Návrh radikální reformy cukerného režimu v EU s výrazným snížením zaručených výkupních cen a omezením výrobních kvót, který schválila minulý měsíc Evropská komise, vyvolal pobouření u velkých producentů, u Francie, ale i nových členských zemí, včetně České republiky.
Změnu cukerného režimu si perspektivně vynutí i nová globální obchodní dohoda, jejíž principy byly přijaty o víkendu v Ženevě. Úplné završení dohody Katarského kola jednání WTO, jehož součástí má být i zrušení všech vývozních subvencí, však bude trvat zřejmě ještě několik let.
Na podporu trhu s cukrem činí náklady EU asi 1,7 miliardy eur ročně, celkově jsou však podle kritiků systému mnohem vyšší kvůli nafouknutým cenám, které platí spotřebitelé. Tyto ceny jsou více než trojnásobkem cen na světovém trhu. Reforma má snížit jak náklady dotací, tak ceny pro spotřebitele
Zemědělská dohoda WTO z roku 1994 umožňuje EU dotovat vývoz v objemu 1,3 milionu tun. Producenti z EU vyvážejí o tři miliony tun více a EU říká, že tento vývoz podporu nedostává. Brazílie však argumentovala tím, že vysoké platby za vývoz v rámci kvóty v podstatě subvencují i zbytek exportu.
S tím, že producenti z EU překračují limit vývozu, který je dotován, souhlasí také britská charitativní organizace Oxfam. Mluvčí této organizace, která se zaměřuje na pomoc rozvojovému světu, Amy Barryová řekla, že bez subvencí by v žádném případě nemohli exportovat tři miliony tun ročně bez ztráty a poukázala na to, že produkce cukru stojí v EU asi pětkrát více, než jsou světové ceny.
Podle Brazílie platí Brusel navíc nelegálně subvence i na reexport cukru koupeného bez cel od bývalých kolonií v Africe a Karibiku. Tento systém preferenčních dohod, o němž si EU myslí, že chudým zemím pomáhá, podle Oxfamu jen brzdí jejich rozvoj, protože je uvazuje u produkce cukru, sdělila charitativní organizace na podporu chudých farmářů z rozvojových zemí.
Konečný nález ke sporu mezi EU a rozvojovými zeměmi vydá WTO v září po komentáři obou stran. Prozatím se však revidovaný nález téměř nikdy nelišil od původního. Poté se obě strany budou moci odvolat a rozhodnutí vejde v platnost za další rok.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down