06.04.2009 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

WTO vyzývá k liberalizaci

Evropská unie by měla pokročit v liberalizaci sektoru služeb a otevřít svůj trh zemědělských produktů. Dopomůže jí to k výraznému oživení z nynějšího ekonomického poklesu a k nastartování udržitelného růst, sdělila Světová obchodní organizace (WTO).

Ve svém přehledu obchodní politiky EU konstatovala WTO, že unie je největším světovým vývozcem a druhým největším dovozcem po USA a její podíl na světovém obchodu se zbožím činí 17 procent. EU tak může hrát klíčovou roli ve zkrácení a ukončení současné globální ekonomické recese, uvedla WTO. "Takovéto reformy by také měly přispět ke zlepšení alokace zdrojů v EU a k pokroku v plném zavádění jednotného trhu," uvedla WTO,která vybízí EU, aby snížila svá vysoká zemědělská cla a produkční a exportní subvence. Průměrná celní sazba EU pro země s preferenční doložkou je nyní 6,7 procenta proti 6,9 procenta v roce 2006. Konkrétní cla se pohybují od nuly, jako v případě produktů z některých preferovaných rozvojových zemí, po více než 600 procent u sladidla izoglukózy. U řady položek cla překračují 100 procent a zemědělský trh EU je navíc chráněn celními kvótami, přísnými zdravotními a bezpečnostními kontrolami a exportními subvencemi.  WTO však zjišťuje, že podstatnou státní pomoc v EU stále ještě získává i zpracovatelský průmysl. Ochranu potravinářského průmyslu zajišťují různá obchodní opatření.
Odvětví zpracovávající vstupy produkované v EU často dostávají exportní subvence, protože jsou nekonkurenceschopná, což je z části důsledek jejich vysoké celní ochrany, uvádí WTO. Odvětvím zpracovávajícím dovážené suroviny jako kávu nebo kakao zase slouží "eskalace tarifů", kdy suroviny vstupují do EU s nízkými sazbami, avšak na konečné produkty ze zahraničí jsou uvalována vysoká cla.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down