25.08.2004 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z balíku podpor na přímé platby na hektar obdrží rolníci první peníze možná už v říjnu

Z podpory v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova, na který je letos určeno zhruba 6,5 miliardy korun, vyplatí Státní zemědělský intervenční fond zemědělcům první peníze již v září. Z dalšího balíku podpor, v němž je pro letošní rok 6,4 miliardy korun a který je vyčleněn na přímé platby na hektar, obdrží finance farmáři možná již od poloviny října namísto od začátku prosince. Informovala o tom mluvčí SZIF Jitka Sluková. V září se totiž v Bruselu sejdou zástupci členských států, aby jednali o dřívějším termínu pro zahájení plateb.

Legislativa umožňuje vyplácet přímé platby od 1. prosince do dubna příštího roku. Fond proto připravil postup, aby se platby mohly rozjet co nejdříve tak, aby ještě před koncem roku byla většina peněz rozdělena. V současnosti v Bruselu existuje pracovní návrh, podle něhož by bylo možné platby podpor ještě uspíšit, sdělil zástupce ředitele SZIF Vladimír Eck.
V polovině září podle Ecka zasednou v Bruselu zástupci pětadvaceti členských států ve výboru pro přímé platby nad novelou nařízení Evropské komise. Budou jednat o dřívějším termínu pro počátek plateb, kterým by mohl být už 16. října.
Již před vstupem do EU Ministerstvo zemědělství vyplatilo zemědělcům 5,2 miliardy korun národního dorovnání přímých plateb z EU. Ty odpovídají 25 procentům podpor v původních patnácti členských zemích a Česko je zvyšuje přibližně na 48 procent.
Další prostředky budou moci žadatelé získat v rámci operačního programu. Jeho prostřednictvím lze ze strukturálních fondů EU čerpat podpory na stanovené účely. Jak uvedla Sluková, podle projektů se zatím pro letošek odhaduje na tyto účely potřeba zhruba 50 milionů korun.
Letošní přísun podpor do zemědělství hodnotí příznivě předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba. Problém však vidí ve vznikajícím rozpočtu na příští rok, kde v návrhu zemědělské kapitoly chybí proti požadavkům přes deset miliard korun. Pokud se to nezmění, dostanou zemědělci příští rok přímé platby na úrovni 43 procent evropské patnáctky, poukázal Veleba.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down