Z bezmála 600 000 vyšetřených zvířat na BSE bylo jedenáct nakažených

Na nemoc šílených krav (BSE) se v Česku od počátku roku 2001 vyšetřilo 590 000 kusů skotu, letos se prověřilo 90 000 zvířat. Z celkového počtu prověřených zvířat mělo jedenáct pozitivní testy. Poslední případ byl zaznamenán na počátku května. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

V souvislosti s devíti výskyty BSE bylo za tři roky utraceno asi 1600 zvířat. Z letošního množství vyšetřených kusů bylo téměř 17 000 uhynulých a 15 000 z nutných porážek.
Postup České republiky vůči BSE je v souladu s veterinární legislativou Evropské unie. Veterinární správa za souhlasu Evropské komise využila možnosti utrácet větší skupiny vrstevnic postiženého kusu v delším časové období do tří měsíců. Veterináře k tomu vedl etický důvod, nemusí se porážet vysokobřezí krávy, řekl Duben.
Veterinární správa nařídila na nemoc testovat veškerý poražený skot starší než třicet měsíců poté, co se v České republice objevil v červnu 2001 první kus skotu nakažený BSE. Předtím se prověřovaly jen stanovené rizikové skupiny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *