Z Brodu nad Tichou jsou odvezeny už téměř dvě třetiny drůbeže

Z drůbežárny v Brodu nad Tichou na Tachovsku, zasažené ptačí chřipkou, odvezla už nákladní auta do kafilerie přes 645 tun drůbeže, řekl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Jsou to téměř dvě třetiny nosnic, které společnost Česká drůbež v Brodu ve třech třípodlažních halách chovala. První testy potvrdily virus v chovu na konci minulého roku, přesně před týdnem se začalo s likvidací chovu a utrácením nosnic. Pokud vše půjde stejným tempem jako dosud, měly by práce skončit do konce tohoto týdne.

Za pondělí hasiči a pracovníci firmy vynosili z hal 118 tun drůbeže, řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. "Dnes uvnitř hal pracuje 76 hasičů a 50 civilních pracovníků. Dekontaminací osob denně projde 400 lidí – každý člověk třikrát. Dekontaminací vozidel denně projede na dvacet kusů techniky," shrnul Poncar.
Nákaza se nejdřív prokázala v hale číslo dvě na konci prosince. Původně mělo být utraceno asi 120 000 kusů drůbeže z poloviny této haly. Virus se ale postupně rozšířil i do zbytku chovu, kde bylo 750 000 nosnic. Minulé úterý začalo v první polovině haly číslo dvě hromadné utrácení drůbeže napuštěním oxidu uhličitého přímo do haly. Od středy 4. ledna se z této části začala vynášet usmrcená drůbež. Od plošného utrácení v hale se později zejména kvůli technickým problémům s úniky plynu ustoupilo a začalo se s vynášením živé drůbeže a s utrácením v kontejnerech. Nyní se především vynášejí slepice, které v halách hromadně hynou v důsledku nákazy. Nejvíc drůbeže, přes 160 tun, se podařilo vynosit v neděli.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down