Z České republiky se vyváží stále více vytěženého dřeva. Prohlubuje se tak negativní trend a nedá se očekávat, že by se změnil. Přidaná hodnota ze zpracování dřeva proto zůstává v zahraničí. Drtivá většina dřeva se vyveze do Německa a do Rakouska, řekl včera na brněnském veletrhu Silva Regina Václav Kupčák z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity.
V ČR se od roku 2003 do roku 2014 vytěžilo ročně 15 až 16 milionů metrů krychlových dřeva. Zatímco v roce 2003 se vyvezlo 3,6 milionu metrů krychlových, předloni už to bylo 6,9 milionu. Za loňský rok data zatím nejsou. Podle Kupčáka jde o progresivní a dlouhodobý trend a zatím nelze očekávat jeho změnu kvůli tomu, že se nebuduje zpracovatelský průmysl.
Jediným řešením je podle něj strategie státu a zákonné normy, které je pak potřeba naplňovat. V minulosti vzniklo již několik dokumentů na vládní úrovni, žádnému se však nepodařilo negativní trend zvrátit. Ve vlastnictví státu je zhruba 60 procent lesů, většinu spravují Lesy ČR. Ty však samy o sobě nemohou změnit současný stav, protože v soutěži vybírají firmy, které dřevo těží a zároveň pak rozhodují o tom, komu je prodají. V dřevozpracujícím průmyslu je navíc několik velkých firem, které vznikly za účasti zahraničního kapitálu a mají mateřské společnost za hranicemi a ty rozhodují o tom, kam dřevo poputuje. Vývoz surového dřeva a řeziva je podle Kupčáka konkurenční nevýhodou proti jiným zemím.*