05.04.2016 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z ČR se vyváží stále více dřeva, objem těžby ale stagnuje

Z České republiky se vyváží stále více vytěženého dřeva. Prohlubuje se tak negativní trend a nedá se očekávat, že by se změnil. Přidaná hodnota ze zpracování dřeva proto zůstává v zahraničí. Drtivá většina dřeva se vyveze do Německa a do Rakouska, řekl včera na brněnském veletrhu Silva Regina Václav Kupčák z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity.

V ČR se od roku 2003 do roku 2014 vytěžilo ročně 15 až 16 milionů metrů krychlových dřeva. Zatímco v roce 2003 se vyvezlo 3,6 milionu metrů krychlových, předloni už to bylo 6,9 milionu. Za loňský rok data zatím nejsou. Podle Kupčáka jde o progresivní a dlouhodobý trend a zatím nelze očekávat jeho změnu kvůli tomu, že se nebuduje zpracovatelský průmysl.

Jediným řešením je podle něj strategie státu a zákonné normy, které je pak potřeba naplňovat. V minulosti vzniklo již několik dokumentů na vládní úrovni, žádnému se však nepodařilo negativní trend zvrátit. Ve vlastnictví státu je zhruba 60 procent lesů, většinu spravují Lesy ČR. Ty však samy o sobě nemohou změnit současný stav, protože v soutěži vybírají firmy, které dřevo těží a zároveň pak rozhodují o tom, komu je prodají. V dřevozpracujícím průmyslu je navíc několik velkých firem, které vznikly za účasti zahraničního kapitálu a mají mateřské společnost za hranicemi a ty rozhodují o tom, kam dřevo poputuje. Vývoz surového dřeva a řeziva je podle Kupčáka konkurenční nevýhodou proti jiným zemím.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down