Dnes končí v italských Syrakusách třídenní jednání ministrů životního prostředí zemí G8, kterého se jako předseda Rady EU pro životní prostředí zúčastnil také český ministr životního prostředí Martin Bursík. Ministři diskutovali o ekonomických dopadech úbytku biodiverzity. Přijali také „Syrakuskou chartu“, v níž zdůraznili potřebu investic do ochrany biodiverzity jako hnací síly k překonání ekonomické krize a k vytváření pracovních příležitostí. Vyzvali také k nutnosti zlepšit pochopení toho, jaké přínosy a služby rozmanitost přírody lidem poskytuje a zajišťuje i potřebu kvalitního vyčíslení ceny za jejich ztrátu. Informoval o tom mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.
„Syrakuská jednání ukázala, že směřujeme k úspěchu na prosincové klimatické konferenci v Kodani,“ komentoval Martin Bursík klimatickou část jednání. V Kodani by měla být přijata nová světová dohoda o omezení emisí skleníkových plynů nahrazující Kjótský protokol, jehož platnost vyprší v roce 2012. „Z vědeckých podkladů jasně vyplývá, že do deseti let musí nastat vrchol světových skleníkových emisí a pak se musí jejich množství začít snižovat,“ říká Martin Bursík.
Z diskuse v Syrakusách jednoznačně vyplynulo, že snižovat skleníkové emise můžeme pomocí již dnes existujících technologií. Je k tomu ale nutné stabilní prostředí pro investice do nízkouhlíkových technologií – ekonomické i legislativní. Východiskem je především jasně stanovený dlouhodobý cíl pro snižování emisí skleníkových plynů a vytvoření tržní ceny těchto emisí. „Tedy konkrétní cíle, obsažené v kodaňské dohodě a vytvoření světového trhu s uhlíkem, jak navrhuje Evropská unie,“ vysvětluje ministr Bursík. Pomoci mohou i přísné energetické standardy pro elektrické spotřebiče, automobily či budovy.
V dlouhodobém horizontu je také nezbytně nutné navýšení investic do výzkumu a vývoje nízkouhlíkových technologií ze soukromého i veřejného sektoru. V současné ekonomické krizi se zvyšuje význam spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem (například projektů public-private partnership). „Shodli jsme se jednoznačně na tom, že ekonomickou a klimatickou krizi je nutné řešit společně, jiná cesta neexistuje,“ říká Martin Bursík.
Výstupy ze syrakuského zasedání ministrů životního prostředí G8 budou podkladem pro červencový summit hlav států skupiny G8 v sicilské La Maddaleně.
Kromě zemí skupiny G8 (Francie, Německo, Itálie, Japonsko, UK, USA, Kanada a Rusko) se zasedání účastní také ministři životního prostředí nejvýznamnějších rychle se rozvíjejících světových ekonomik – Číny, Indie, Brazílie, Mexika, Indonésie, Jižní Afriky, Korejské republiky a Egypta. Boj se změnou klimatu a biodiverzita byly hlavními tématy jednání ministrů.