Z finančních důvodů nebude moci ve školní jídelně obědvat každé šesté dítě

Letos nebude moci z finančních důvodů ve školní jídelně obědvat podle neziskové organizace Women for Women (W4W) každé šesté dítě, v roce 2022 to přitom byl každý osmý školák. Organizace, která dětem poskytuje prostřednictvím projektu W4W: Obědy pro děti stravu zdarma, očekává, že letos bude polední jídla hradit až 20 tisícům školáků. Organizace W4W to v tiskové zprávě. Programy na poskytování bezplatné stravy pro děti z nízkopříjmových rodin mají i další organizace a instituce.

Loni se W4W o obědy zdarma přihlásilo 18 765 žáků, což je o 30 procent více než v roce 2021. Letos by to podle organizace mohlo být ještě více, a to až 20 tisíc dětí. Strava pro téměř 19 tisíc dětí stála W4W zhruba 60 milionů korun. V tomto roce by mohla organizace za obědy platit až 100 milionů Kč. Nejvíce žáků, jimž organizace obědy loni platila, navštěvovalo základní školy (ZŠ) v Moravskoslezském kraji. V tomto a Středočeském kraji bylo také nejvíce do projektu zapojených škol. Obědy dotované organizací svým žákům loni poskytovalo 27 procent ze všech ZŠ v českých krajích.

W4W nabízí pomoc prostřednictvím ZŠ. Vytipování potřebných dětí mají na starosti učitelé a ředitelé škol. Aby mohlo dítě získat školní obědy zdarma, musí jeho rodiče splňovat několik kritérií. Nutné podle W4W je, aby se rodiče o dítě starali, komunikovali a spolupracovali se školou a v případně nutnosti obědy řádně odhlašovali. Organizace hradí svůj projekt penězi od dárců a z dotace od ministerstva školství (MŠMT).

Mnohé školní jídelny v Česku loni kvůli růstu cen za energie a potraviny ceny obědů zdražily. Podle MŠMT je nyní průměrná cena obědu ve školní jídelně 34 korun, což je o deset korun víc než před šesti lety.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down