05.12.2005 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z jednání rady zemědělských ministrů

Na svém posledním jednání se rada zemědělských ministrů Evropské unie nezabývala jen reformou cukerního režimu. Polská delegace požádala o podporu v jednání s Ruskem. To desátého listopadu vydalo zákaz na dovoz polského masa a masných výrobků a o čtyři dny později i na import rostlinné produkce.

Jako důvod uvedly ruské úřady nesrovnalosti v doprovodných certifikátech. Komisař pro ochranu zdraví a spotřebitele Markos Kyprianou přislíbil podporu svého úřadu a doporučil pomoc expertních skupin unie při řešení problému.
Estonsko, Lotyšsko, Litva a Maďarsko podporované Slovenskem upozornily na nedostatečnou pružnost přidělování přímých plateb a potřebu vyplácet je farmářům, kteří hospodaří na pronajaté půdě a ne vlastníkům této půdy, kteří nemají žádnou zemědělskou aktivitu. Zmíněné státy se zmínily o problémech, s nimiž se potýkaly při zavádění SAPs a jichž se obávají při přechodu z tohoto způsobu podpory na jednotnou platbu na farmu. Komisařka Fischerová—Boelová přislíbila, že se komise bude touto otázkou zabývat.
Fracouzská delegace si stěžovala na import jablek ze třetích zemí, zejména ze států jižní polokoule, který ohrožuje její pěstitele. Mezi roky 2000 a 2004 narostl tento import o 150 procent. Podle komisařky skončilo referenční období, které je rozhodující pro zavedení ochranných opatření koncem srpna. Do tohoto data export nepřekročil spouštěcí množství. Do budoucna by měl tento problém řešit nový informační systém, který se bude používat od roku 2007. Upozornila také, že podle smlouvy GATT se ohrožení sektoru jablek v EU—25 obtížně prokazuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down