08.10.2004 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z kongresu evropského zemědělství v Bruselu

Ve dnech 4. až 6. října 2004 se v Bruselu uskutečnil Kongres evropského zemědělství. Delegaci českých zemědělců na této významné celoevropské akci vedl 1. místopředseda Zemědělského svazu ČR a úspěšný manažer roku 2003 v odvětví zemědělství Ing. Oldřich Vašina, uvedla Pavla Brožová ze Zemědělského svazu ČR.

V předvečer oficiálního zahájení Kongresu evropského zemědělství se uskutečnilo zasedání exekutivy a plenární zasedání CEA (Evropská konfederace zemědělství = European Confederation of Agriculture) za účasti presidia COPA/COGECA a členských organizací. Jednání se zaměřilo na realizaci sloučení CEA a COPA/COGECA tak, jak o tom rozhodl kongres v Aténách v roce 2003. Členské organizace CEA, které nejsou členy COPA/COGECA, se stanou „partnerskými organizacemi“. Jde zejména o organizace z Norska, Švýcarska, Islandu a některé rakouské organizace, informovala Brožová.
Následujícího dne byl zahájen samotný Kongres evropského zemědělství, který se v tomto roce konal pod heslem „Komunikace mezi zemědělci a spotřebiteli“. Ve svých vystoupeních se řečníci zaměřili zejména na problematiku zviditelnění zemědělské práce v médiích a nutnost větší osvěty, zejména u mládeže školního věku, která má o povaze zemědělské práce a života na venkově velmi povrchní představy.
V rámci kongresu vystoupil také český eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů JUDr. Pavel Telička. Upozornil na problematiku obezity evropské populace, nutnosti změny jejích stravovacích návyků a životního stylu.
Komisař Evropské komise pro zemědělství a rozvoj venkova Franz Fischler se ve svém vystoupení zaměřil na zhodnocení svojí práce v minulém období; obhajoval nutnost reformy SZP, změnu systému a střednědobou revizi SZP. Jeho vystoupení lze stručně charakterizovat slovy „svojí práci jsme udělali dobře, vše co bylo nutné provést bylo provedeno a pokud se to některým zemědělcům nelíbí, mohou přestat podnikat v zemědělství“.
Předseda Zemědělského výboru Evropského parlamentu Josef Daul seznámil ve svém vystoupení přítomné s „Globálním Marshallovým plánem“. Ostatní řečníci se zaměřili na kritiku nadnárodních potravinových řetězců, které tlačí ceny zemědělců směrem dolů, na kritiku malé podpory zemědělství ve státech EU 25 a na nutnost většího zapojení žen pracujících v zemědělství do osvětové činnosti, sdělila Brožová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down