05.05.2021 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z kvóty na nové vinice letos zůstalo nevyužitých 41 hektarů

Vinohradníci letos budou moci vysázet nové vinice na zhruba 140 hektarech. ČR tak z povolené evropské kvóty nevyužije 41 hektarů. Sdělila to mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. V prodlouženém termínu, který skončil posledního dubna, si o novou výsadbu zažádalo 17 vinařů, kteří chtěli 17 hektarů.

Stát už nemá další legislativní oporu pro další prodloužení termínů na podání žádosti, znovu si budou moci vinohradníci zažádat až v příštím roce. "Pro letošní rok byla kvóta určená pro novou výsadbu révy 180,7 hektaru. ÚKZÚZ přijal v zákonném termínu do 28. února 2021 žádostí od 153 žadatelů na celkovou výměru 139,8 hektaru," připomněla mluvčí. Někteří žadatelé ale vzali svoje požadavky zpět, nakonec tak znovu zůstane nevyužito 41 hektarů. Od vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Opatření mělo vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od roku 2016 se v Česku poprvé mohly rozšířit vinohrady o procento, což se od té doby každoročně opakuje. O novou plochu na celý rok se žadatelé hlásí vždy do konce února.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down