Z programu Mléko do škol chce ministerstvo vyjmout střední školy

Ministerstvo zemědělství v novele vládního nařízení navrhuje, aby byly z dotovaného programu Mléko do škol vyjmuty střední školy. Chce tak snížit náklady projektu, který školákům přispívá na mléčné výrobky, ovoce a zeleninu z miliardy na půl miliardy korun na školní rok. Návrh zaslalo do meziresortního připomínkového řízení. Pokud by s návrhem vláda souhlasila, změny by platily již od příštího školního roku. Potravinářské komoře se záměr nelíbí, dochází podle ní k ořezávání programu, obává se další redukce i na základních školách. Program prošel změnami již loni, kdy se rozrostl.

„Novým nastavením vzrostly nároky na státní rozpočet, což bylo při přípravě nařízení vlády reflektováno a nařízení vlády bylo schváleno s předem avizovaným požadavkem na navýšení příspěvku ze státního rozpočtu až do výše jedné miliardy korun. V průběhu projednávání státního rozpočtu na rok 2018 nebylo možné požadovaný rozpočet na projekt alokovat, musí tedy dojít k úpravě základního rámce projektu. Proto navrhujeme omezit cílovou skupinu u programu Mléko do škol pouze na žáky základních škol tak, aby to bylo stejné s Ovocem a zeleninou do škol,“ píše ministerstvo.
To se právě nelíbí komoře. Loni byly z podpory vyřazeny mateřské školy, letos to jsou střední školy a panuje tak důvodná obava, ze dojde k další redukci i v rámci základních škol,“ řekla mluvčí komory Dana Večeřová. Ministerstvo uvádí, že snížením počtu zapojených dětí dojde ke zvýšení finančního limitu na produkty ze současných 301,60 koruny na 362 korun na školní rok. Kromě toho se plánují v programu i další dílčí změny, například zařazení skyru (tradičního islandského mléčného výrobku) mezi podporované potraviny.
Vláda premiéra Bohuslava Sobotky loni v březnu odsouhlasila změny v programu dotovaných potravin pro děti. Neochucené mléko a mléčné výrobky dostávají od loňského září děti zdarma, rodiče si připlácí za ochucené výrobky. Dříve děti dostávaly zdarma pouze ovoce a zeleninu.
Stát plánoval dát na rozšíření programu až 670 milionů korun, v předloňském roce přispěl 47 miliony korun. Měla se také zvýšit podpora na dotované ovoce a zeleninu ze 75 milionů korun v minulém školním roce na aktuálních 260 milionů Kč. Stát tak měl přerozdělit na dotované potraviny až 930 milionů korun, dalších 127,5 milionu Kč měla přispět Evropská unie.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down