Z prohlubujícího se sporu mezi Ruskem a Západem ohledně Ukrajiny a ze vzájemných sankcí bude pravděpodobně těžit skupina podnikatelů napojená na Kreml, píše agentura Reuters. Moskva tento měsíc zakázala veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU, USA a několika dalších západních zemí. Reagovalo tak na západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině.
Embargo vedlo k růstu cen potravin v Rusku a vytvořilo mezery na tamním trhu. Výrazný nárůst poptávky po jeho zavedení zaznamenala například firma dodávají rybí produkty, jejímž spoluvlastníkem je zeť přítele prezidenta Vladimira Putina, či někteří producenti masa požívající státní podpory, upozorňuje Reuters. Agentura nicméně dodává, že nenašla žádné důkazy, které by naznačovaly, že cílem embarga byla podpora konkrétních výrobců, nebo že někteří výrobci za embargo lobovali u vlády.
Ruské potravinářské magnáty nyní každopádně čekají dobré časy. "Velkoobchodní ceny již stouply, takže již vydělávají," řekl agentuře Reuters ruský senátor Sergej Lisovskij, který v minulosti také patřil mezi potravinářské magnáty.
Ruští představitelé sice varovali výrobce potravin před zvyšováním cen, například lososi, kteří jsou v Rusku velmi oblíbení, však krátce po zavedení embarga v některých obchodech zdražili až o 60 procent. Ceny hovězího a sýrů se podle distributorů zvýší nejméně o 30 procent, protože export pokrýval až polovinu poptávky.
Cena akcií dodavatele rybích produktů Russkoje more po zavedení embarga stoupla o 70 procent. Ve firmě v roce 2011 koupil třicetiprocentní podíl miliardář Gennadij Timčenko, který je Putinovým přítelem. Letos tento podíl prodal svému zeti, píše Reuters.
Prudký nárůst ceny akcií zaznamenala rovněž masná společnost Ros Agro. Její generální ředitel Maksim Basov je přesvědčen, že embargo bude pro firmu přínosem. "Máme prostor ke zvýšení produkce. Konkurence poleví, my se budeme rozvíjet. Očekáváme fenomenální výsledky ve všech oblastech podnikaní," prohlásil.
Firmu Ros Agro založil podnikatel Vadim Moškovič. Poté, co se v roce 2006 stal senátorem za vládní stranu strany Jednotné Rusko, převedl vlastnictví podniku na svou rodinu.
Z embarga by měli těžit rovněž podnikatelé Viktor a Alexander Linnikové, kteří vlastní největšího ruského producenta vepřového masa Miratorg. Tento podnik získal velké státní půjčky a na jeden z jeho projektů se přijel osobně podívat premiér Dmitrij Medveděv. "Situace (kolem sankcí) opět demonstruje potřebu rozvinout naši vlastní produkci, která by zajistila přiměřené ceny pro ruské spotřebitele," uvedla firma.
Senátor Lisovskij, který byl v minulosti také mediálním magnátem a pomohl Borisi Jelcinovi ke zvolení prezidentem, tvrdí, že embargo bude pro Rusko přínosem. "Ztratí Rusko něco? Já žádná negativa nevidím," prohlásil na jednom setkání s novináři, kterým nabízel jablka a zeleninu, údajně pocházející ze sousedního Tádžikistánu, Íránu, Turecka a Uzbekistánu.
Lisovskij už má s příležitostmi spojenými se sankcemi zkušenosti z doby před zhruba deseti lety, kdy Rusko zakázalo dovoz drůbeže z USA v reakci na americké sankce na ruskou ocel. Krátce před tímto zákazem totiž výrazně investoval do drůbežáren. Rusko, které do té doby bylo silně závislé na drůbežím masu z USA, se pak v této oblasti stalo téměř soběstačným, upozornila agentura Reuters.*