12.08.2022 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z Ukrajiny vypluly další dvě lodě, jedna veze kukuřici, druhá pšenici

Z ukrajinských přístavů v Černém moři dnes vypluly dvě další lodě přepravující obilniny, uvedlo turecké ministerstvo obrany na twitteru. Loď s pšenicí pluje do Turecka, loď s nákladem kukuřice do Íránu. Obnovení vývozu umožnila dohoda o odblokování ukrajinských přístavů, kterou na konci července uzavřela Ukrajina s Ruskem za zprostředkování Turecka a OSN.

Přístav Čornomorsk opustila loď Sormovsky plavící se pod vlajkou Belize, která veze 3050 tun pšenice do tureckého Tekirdagu. Loď Star Laura pod vlajkou Marshallových ostrovů má na palubě 60 000 kukuřice a pluje do Íránu.

Podle propočtů agentury Reuters už od uzavření dohody z ukrajinských přístavů vyplulo celkem 14 lodí.

Rusko se v dohodě zavázalo, že po dobu přepravy nebude na přístavy útočit, a Ukrajina zajišťuje bezpečné proplutí lodí zaminovanými vodami. Očekává se, že Ukrajinci vyvezou 20 milionů tun obilí, jehož absence na světových trzích by v řadě zemí vyvolala krizovou situaci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down