Z unijní kasy Česko víc přijímá než vydává

Česká republika obdržela letos z rozpočtu Evropské unie za první pololetí o 17,4 miliardy korun více, než do něj odvedla. Tuto částku tvoří tradičně příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti a příliv prostředků ze společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Česká republika získala v pololetí z unijního rozpočtu 36,9 miliardy korun a odvedla do něj 19,5 miliardy korun. Česká republika tak zůstala stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z Evropské unie. Na politiku soudržnosti Česko celkově za první pololetí letošního roku obdrželo 13,4 miliardy korun a příjmy ze společné zemědělské politiky dosáhly 23,5 miliardy korun, z toho přímé platby byly 15,8 miliardy korun.
Podle ministerstva financí dosáhlo kladné saldo čisté pozice (rozdíly mezi příjmy EU a odvody do rozpočtu) od vstupu do Evropské unie do poloviny letošního roku celkově 162,2 miliardy korun. Česká republika vydala do rozpočtu unie od vstupu do EU celkem 239 miliard korun a naopak získala 401,2 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *