23.10.2007 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za alkohol zaplatíme napřesrok víc

Od příštího roku zřejmě podraží alkohol. Důvodem jsou vládní změny v zajištění spotřební daně z lihu a také vysoké letošní ceny zemědělských surovin, z nichž se vyrábí potravinářský líh. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Novela zákona o spotřební dani, která je součástí balíku tří zákonů souvisejících se záměrem od příštího roku přimíchávat do motorových paliv biolíh, zvyšuje paušálně zajištění takzvané daňového skladu z původních 20 milionů na 40 milionů korun. V případě provozování více daňových skladů se kauce zvyšuje ze 60 milionů na 120 milionů korun.
To podle Svazu lihovarů povede pouze k "nesmyslnému zvyšování finančních nákladů všech producentů lihu v Česku, což se projeví mimo jiné v omezení konkurenceschopnosti tuzemských lihovarů", uvedl server. Další náklady vzniknou podle Aktuálně.cz výrobcům potravinářského lihu zavedením daňové jistiny při přepravě denaturovaného kvasného lihu. Uvedená opatření mají přitom sloužit k zamezení daňových úniků spojených s výrobou biolihu do biopaliv.
S výhradami lihovarníků ke změnám v úpravě daně souhlasí i ministerstvo zemědělství. Podle prvního náměstka ministra zemědělství Ivo Hlaváče se proto ministerstvo snažilo uplatnit jejich připomínky v rámci meziresortního připomínkové řízení, neprosadilo je ale proti názoru ministerstva financí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down