04.11.2002 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za chybu úřadu pokuta výrobcům

Za chybu úředníků mají nyní pykat zemědělské podniky ze Strakonicka, které ale vůbec nemusejí být poslední. Záměna slova kilogram za litr v dotačních zásadách má přijít například ZOD Předslavice na 262 tisíc korun. Právě tolik vymáhá na družstvu finanční úřad ve Strakonicích. „Máme vrátit 131 tisíc korun za dotace vyplacené v roce 1999 na podporu chovu dojnic v rámci titulu 1. G a k tomu stejně vysoké penále,“ posteskl si předseda družstva Václav Lukeš. Podnik požádal finanční úřad o prominutí a ten celou věc zatím do poloviny prosince odložil.

Podle dotačních pravidel mohl zemědělec v roce 1999 žádat o dotaci do 2800 korun na krávu při užitkovosti 4500 až 5500 litrů, při vyšší užitkovosti o příspěvek do 3500 korun. Dokladem vyžadovaným spolu se žádostí byl výpis z ústřední evidence potvrzující dosaženou užitkovost, kterou ovšem Českomoravská společnost chovatelů uvádí v kilogramech. Právě této nesrovnalosti v onom roce 1999 – napřesrok se vše už sjednotilo na kilogramy - si zpětně všiml strakonický finanční úřad.
„V kontrolách chce pokračovat. Je to veliký problém, který se může dotknout všech zemědělců, protože stejně se postupovalo všude,“ uvědomuje si ředitel Okresní agrární komory ze Strakonic Václav Míčka. Viceprezident Agrární komory ČR Pavel Novotný zdůrazňuje, že chovatelé jsou v tom nevinně – v seznamu, který dostali z kontroly užitkovosti, mohli jen vyškrtat krávy, jež neměli ve stavu. „Chybu udělalo ministerstvo zemědělství,“ tvrdí Novotný.
Poté, co se nesoulad u tohoto titulu letos provalil, přišlo MZe s dodatečným výkladem, podle něhož se v roce 1999 jeden kilogram mléka rovnal jednomu litru mléka. „Finanční úřad ale takové vysvětlení vůbec nezajímá,“ nepochodil ředitel strakonické komory, který kauzu řeší přes krajskou i celostátní agrární komoru. „Informovali jsme družstvo Předslavice, že postup finančního úřadu není na místě. Ministerstvo je připraveno s tímto úřadem jednat, aby nepostihoval zemědělce,“ ujistil Hugo Roldán z tiskového oddělení.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down