06.06.2000 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za krizi v zemědělství mohou také nízké dotace

Kromě špatně fungujícího trhu se zemědělskými plodinami jsou jednou z příčin současné kritické situace v zemědělství nízké státní dotace. Zatímco na Slovensku dosahují dotace 29 procent, v Polsku 25 procent a v EU 47 procent, přičemž v ČR je to jen 17 procent. Dnes to uvedl předseda Okresní agrární komory v Kroměříži Jan Mašek.

"Problém není v nízké dotaci v ČR, ale v tom, že zemědělství v sousedních státech je dotováno mnohem více. Při nedostatečné ochraně trhu nejsou naše potraviny konkurenceschopné“, řekl Mašek. O špatné situaci v zemědělství podle něho hovoří záporná bilance zahraničního obchodu. V letošním 1. čtvrtletí ČR vyvezla potraviny jen za 10,5 miliardy korun, zatímco dovoz činil 15,4 miliardy korun. Bilance je nepříznivá nejen pro zemědělství, ale také z celostátního hlediska, dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down