Za letecké hašení požárů zaplatí MZe za dva roky do 23 milionů

Ministerstvo zemědělství od dubna spustí novou Leteckou hasičskou službu (LHS) a za dvouletý provoz této služby zaplatí maximálně zhruba 23 milionů korun. Lesní požáry budou hasit tři soukromé letouny a dva policejní vrtulníky, oznámilo dnes ministerstvo. Podle věstníku veřejných zakázek budou službu zabezpečovat firmy Vladimír Pavlata - BETA AIR, Air Special OK a JAS AIR.

V minulých letech ministerstvo přispívalo miliony Letecké službě Policie ČR. Například před dvěma roky v době velkého sucha původně počítalo s příspěvkem 1,3 milionu korun, nakonec ho zvýšilo zhruba o dva miliony korun. V minulém roce zaplatilo 1,3 milionu korun. Letos plánuje příspěvek snížit zhruba na 665 000 korun, stejně jako v následujícím roce. Soukromé letouny budou od ledna do konce října startovat z Jičína, Plasů a Českých Budějovic – Hosína. Policejní vrtulníky startující z Brna a Prahy jsou k dispozici celoročně.

„Letadla aktuálních tří soukromých provozovatelů zapojených do systému Letecké hasičské služby jsou ve všech případech stejná. Jedná se o letoun AN-2 s integrovanou nádrží o maximálním objemu 1300 litrů hasební látky,“ uvedla mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

„Ministerstvo za LHS zaplatí za dva roky maximálně necelých 23 milionů korun. Fixní náklady na zajištění LHS jsou přibližně 15,3 milionu korun, dalších až 7,5 milionu může ministerstvo uhradit za skutečně provedené hasební lety,“ uvedl resort.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *